Titkos akcióban tűnt el a brit kémbúvár
2007. szeptember 27. 13:00
A brit kormányzat hivatalosan is elismerte, hogy a királyi haditengerészet búvárai 1955-ben Portsmouth kikötőjében egy szigorúan titkos akció keretében próbálták kikémlelni a szovjet hadihajókat.
Korábban
Tavaly számoltunk be róla, hogy a brit kormány évtizedeken át hazudott egy háborús hős eltűnésével kapcsolatban: Lionel Crabb búvárparancsnok 1956-ban kormányzati utasításra kémkedett a szovjetek ellen, amikor Hruscsov a szigetországba látogatott.
Nem ez volt azonban az első ilyen eset: alig fél évvel korábban, 1955. októberében egy hasonló szigorúan titkos küldetést rendelt el a kormányzat - derül ki az információszabadsági törvény hatálya alatt nyilvánosságra hozott dokumentumokból és levelekből. A "sikeres" küldetés során a Szverdlov cirkáló hangradarját szerették volna tanulmányozni.
Az esetet először az 1970-es, majd az 1980-as években egy televíziós producer, a granadai David Darlow szerette volna feltárni, aki a Crabb-történet kutatása közben bukkant rá a másik sztorira. Az Admiralitás akkor azt mondta Darlow-nak, hogy a műsor komolyan sértené a nemzetbiztonsági szabályzatot, a producer ezért 1972-ben a védelmi minisztériumhoz fordult, ám ott is elutasításba ütközött. Az eset 30. évfordulóján újabb kísérletet tett a műsor bemutatására, ám az eltelt idő, és az Ordzsonikidze-akció közismertsége ellenére elutasították, mondván: az megsértené azt a régóta használt szabályzatot, miszerint "sosem beszélünk hírszerzési vagy biztonsági ügyekről".
A most bemutatott titkos emlékeztetőkből kiderül, hogy a producert azért utasították el, mert attól tartottak: "a műsor bemutatása azzal a veszéllyel járna, hogy a Szovjetunió számára megerősítene egy olyan eseményt, amelyről eddig csak találgattak, és ez feszültségekhez vezetne azangol-szovjet kapcsolatokban". Kiderült az is, hogy az akcióról készített jegyzetet az Admiralitás háttéranyagnak minősítette, és 1985. szeptember 12-én titkosították az ügyet.
Az iratokhoz csatolták az 1955-ös akcióban résztvevő búvárok vezetőjének levelét, amelyből megtudhatjuk, hogy az első bevetés sikere vezette a hírszerzést arra, hogy engedélyezzék Crabb akcióját, amely aztán katasztrófába fulladt. Ennek okai azonban főként abban keresendők, hogy a parancsnok engedély nélkül, egy nem hivatalos küldetés során merült a víz alá, ahol a korábbi elképzelésekkel szemben nem egyedül úszott a hajóhoz.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.