Kalandozások Pannóniában: római castellum az esztergomi Bazilika alatt
2007. szeptember 11. 13:00
URL: https://mult-kor.hu/cikk.php?id=18291
Visegrádtól a Duna partján haladva a Búbánatvölgy titokzatos kőfejtője után jutunk el Esztergomba, ahol már a rómaiak előtt, a kelták is jelentős településsel rendelkeztek.
Visegrádból Esztergom felé haladva a 10-es út mentén Búbánatvölgy előtt egy kőbányára figyelhet fel az utazó. A közvetlenül a Duna partján álló hegy jelentős részét már elhordták az elmúlt évtizedekben, ám az ember ejtette sebet azóta lassan benőtte a növényzet. A hegy megmaradt részén hatalmas kereszt látható, melyet 1874-ben a dunai hajósoknak állították. A népi emlékezet a kereszt és a hegy gyógyító hatását említi. Innét az elnevezés is: Esztergomi hideglelős kereszt. A feszületet a 60-as években eltávolították, de a környékbeliek tiltakozása után valahogy visszakerült az eredeti helyére.
A királyi vár alatt és környékén végzett feltárások során jelentős római leletek és építmények maradványai kerültek elő. Nagy kár viszont, hogy a ma is látható hercegprímási bazilika építése során semmilyen régészeti kutatást sem végeztek. Az a kevés, amit Solva castellumáról tudunk, kis szondázó ásatásoknak köszönhető. A középkori vár 1962-es ásatása során is sok római építészeti emléket találtak. Teljes egészében egy Severus kori horreumot sikerült feltárni. A legkorábbi leletek egy palánktábor periódusból származnak. Az előkerült korai leletek alapján valószínűsíthető, hogy a tábor a Claudius korban épült.
Web: www.lugio.hu, www.ripapannonica.hu
Blog: romaikor.blogter.hu, romanage.blogter.hu