Gyémántok mesélnek a barlangi embert elpusztító üstökösről
2007. május 30. 13:00
A tudósok arra találtak bizonyítékot, hogy nagyjából 13 ezer évvel ezelőtt egy üstökös robbant fel a Föld közelében, és az így keletkezett tűzgolyók lángba borították az északi féltekét.
Korábban
`Az üstökös mélyreható változásokat okozott. 2-3 km átmérőjű lehetett, mielőtt közvetlenül a becsapódás előtt széthullott, majd atombomba méretű robbanásokat okozott bolygónkon. Az eredmény a pokolhoz lehetett hasonlatos: az északi félteke nagy része a tűz martaléka lett` - mondta Allen West geofizikus a Guardiannek. Az elmélet kifejtésére az Amerikai Geofizikai Unió acapulcói találkozóján kerül sor.
A tudósok rámutatnak, hogy a régészeti leletek azt bizonyítják, hogy a kőkori kultúrák fejlődése ebben az időben többször is visszaesett. Különösen az Ázsiából Amerikába vándorolt gyűjtögető és vadászó népcsoportok leszármazottai, az amerikai kőkori vadászok száma csökkent drámai mértékben, akik akkor a Föld legügyesebb vadászai voltak. Eltűnésük okairól heves viták alakultak ki, korábban a legvalószínűbb magyarázatnak az éghajlatváltozást tartották. Most azonban új elmélet született: az első amerikaiak pusztulását egy üstökös okozta.
Az üstökös becsapódása azonban nem csak Amerikát érintette. Ebben az időben ért véget az utolsó jégkorszak a Földön, az éghajlat lassan felmelegedett, bár még hatalmas területeket borított jég. A széteső üstökös ebbe a jégrétegbe csapódhatott, ami olvadást idézett elő. A felolvadt víz az Atlanti-óceánba került, ahol lehűtötte az áramlatokat, így Európára és Ázsiára egy 1000 évig tartó hideg korszak köszöntött.
A kutatócsoport üstökös-teóriája felkeltette más szakértők figyelmét is. "A felfedezésnek nagy jelentősége van. Az elmúlt évtizedek három legvitatottabb kérdésére ad választ" - mondja James Kennett, a Kaliforniai Egyetem munkatársa. Ezek a következők: az amerikai kőkori ember hirtelen eltűnése, a mamutok eltűnése Európából és Amerikából, valamint a bolygó hirtelen lehűlése. Ezen események magyarázatára már több elmélet is született, de a tudósok úgy vélik, hogy az üstökös becsapódása mindhárom eseményre magyarázatul szolgál.
Az elmélet azonban még nem bizonyított, hiszen az egyes eseményekről nehéz pontos adatokat szerezni. "Még hosszú út áll előttünk. De sok bizonyítékunk van, így elméletünk megáll majd a lábán" - véli West.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nőtörténet
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet?
- Első magyar női pilótaként emelkedett az égbe Steinschneider Lilly
- Véres Mária „sosem volt” örököse
- A nők választójogáért indított 1866-os petíció története
- Az özvegy feltaláló, akinek a mosogatógépet köszönhetjük
- Családfőként és politikusként is helytállt Szilágyi Erzsébet
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta
- Buda ostrománál esett szerelembe Lebstück Mária huszárhadnagy
- A XVII. századi magyar könyvkiadás női mecénásai
- A csata, ami megmentette Angliát: II. Henrik titkos győzelme 12:11
- Királyi kastélyból lett múzeum a Louvre 11:16
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék 09:05
- Jön a részleges napfogyatkozás, mi pedig jövünk az ehhez kapcsolódó mítoszokkal tegnap
- Szent Teréz teste több mint 400 év után is épségben: tudósok vizsgálják a csodát tegnap
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet? tegnap
- Álom és rémálom között – A Tanácsköztársaság árnyékában tegnap
- Véres billentyűk: Az elefántcsont-kereskedelem rejtett ára tegnap