Kolumbusz hurcolta be a vérbajt Európába
2004. április 14. 10:00
Régi olasz temetők vizsgálata újabb bizonyítékkal szolgált arra az eddig is valószínűnek tartott elképzelésre, mely szerint a szifilisz és a köszvény már jóval Kolumbusz érkezése előtt tombolt Amerikában, európai megjelenésük pedig a felfedező és hajósainak visszatértéhez köthető.
Korábban
Hosszú ideje tart a vita arról, hol nyugszanak valójában Kolumbusz Kristóf hamvai: Spanyolországban vagy Dominikán? Spanyol és olasz kutatók DNS-vizsgálattal igyekeznek kideríteni az igazságot.
Kolumbusz fedezte fel a dohányzást
A mai, genovai Kolumbusz-konferencia szerint Amerika felfedezőjétől ered a dohányzás első ismert leírása
Megtalálták Kolumbusz hajóját
Búvárok a Karib-tenger sekély vizeiben egy spanyol gálya roncsaira bukkantak. Az archeológusok szerint egyre több bizonyíték szól a mellett, hogy ez az azon hajók egyike volt, amellyel Kolumbusz Kristóf utolsó útjára indult.
A paleopatológia titkai
A modern orvosi módszerekkel a múmiákról is kideríthető, milyen testalkatúak voltak életükben s miben haltak meg.
Szex az ősi Peruban
Az erotikus tárgyú kerámiák, amelyek a perui Moche állam idejéből maradtak fenn, nemcsak a hódító spanyolokat háborították fel: a megmaradt darabokat még néhány évtizeddel ezelőtt is zárt ajtók mögött őrizték.
"Kolumbusz kora előtt Itália teljesen szűz volt ebből a szempontból. Sem a reumatikus ízületi gyulladás, sem a szifilisz nem létezett ekkoriban, ami megerősíti azt a feltételezést, hogy ezek a nyavalyák bizony Amerikából erednek" - mondta a kutatást vezető Bruce Rothschild, az ohiói artritisz-központ paleopatológusa a Discovery Newsnak. Az újab kutatásból levont következtetések egybevágnak Rothschild korábbi eredényeivel. A tudós ugyanis korábban sem talált szifiliszre utaló nyomokat a Kolumbusz előtti Európában. Az Újvilágban megvizsgált csontvázakon viszont - melyek nyolc különböző helyszínről származtak, koruk pedig 400 és 6000 év között mozog - kimutathatók a szifilisz nyomai.
Az itáliai csontvázak vizsgálata cáfolja továbbá azt az elméletet, mely szerint a Római Birodalom bukása tömeges ólommérgezéssel hozható összefüggésbe. Mikor a kutatók a vizsgálatot csak a római kori maradványokra szűkítették, a 439 csontváz között mindössze két köszvényeset találtak. Mivel a köszvényt ólommérgezés okozza, arra lehet következtetni, hogy ez a betegség ebben az időben ismeretlen volt Itáliában.
A legtöbb elváltozást a kutatók a 15. századi csontokon figyelték meg. Rothschild ezt azzal magyarázza, hogy ebben az időben az ismétlődő járványok hatalmas lelki nyomásként nehezedtek az emberekre, akik egyszersmind jellegzetes fizikai megterheléseknek is ki voltak téve. "Pestisjárvány idején az emberek visszahúzódtak otthonaikba, hiszen féltek a fertőzéstől. A csontvázak vizsgálatából arra következtettünk, hogy ez a stratégia korántsem védett a pestis ellen, ugyanakkor rengeteg, otthon is begyűjthető fertőzésnek tette ki az embereket" - mondta Rothschild.
Ruggero Marino történész, aki több, Kolumbuszról szóló könyvet is írt, azt állítja: semmilyen történelmi bizonyíték nem támasztja alá, hogy a vérbajt a felfedező és hajósai hurcolták volna be Európába. "Nem hinném, hogy ez volna a helyes magyarázat. A felfedező csontjainak alapos vizsgálata - már amennyiben sikerül azonosítani magát a holttestet - sok információval szolgálhat erről a témáról is" - mondta a történész a Discovery Newsnak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Hatalmas környezeti katasztrófával járt az öbölháború 16:05
- A „tánc istenét” a skizofrénia taszította le a színpadról 15:08
- Bűntudat helyet csak nosztalgiát érzett Uganda véreskezű diktátora, Idi Amin Dada 09:50
- 09:50
- Megadás helyett a kanadai emigrációt választotta a sziúk rettenthetetlen törzsfőnöke, Ülő Bika 09:05
- Kicsivel több, mint egy hónapig állt fenn a Prónay Pál vezetésével létrejövő Lajtabánság tegnap
- Számos nehézséggel járt a mezőgazdaság szocialista átszervezése tegnap
- Az Egyesült Királyság legnehezebb időszakában uralkodott VI. György tegnap