45 éve léptek be a franciák az atomklubba
2005. február 15. 12:00
Negyvenöt évvel ezelőtt, 1960. február 13-án kora reggel szokatlan erejű robbanás törte meg a Szahara csendjét: Reggane térségében Franciaország kipróbálta első `atomszerkezetét`, elvégezte első kísérleti nukleáris robbantását.
De Gaulle |
De Gaulle sajátos módon igyekezett az Egyesült Államok tudományos-technikai támogatását is megnyerni az elgondoláshoz, de Washington a Mac-Mahon törvény értelmében nem volt hajlandó katonai atomtitkokat átengedni, különös tekintettel arra, hogy a francia tábornok-elnök kijelentette: ragaszkodik az atom-robbanótöltetek teljes nemzeti ellenőrzéséhez. 1962-ben Franciaország szakított a genfi sokoldalú leszerelési tárgyalófórummal, mégpedig olyan indoklással, hogy "hathatós nemzetközi ellenőrzéssel kísért tényleges leszerelési intézkedéseket tartalmazó megállapodásra" törekszik, amely előírná a meglévő atomfegyverek és célba juttató eszközeik megsemmisítését és gyártásuk tilalmát. Érdemleges tárgyalások pedig minderről csak a közvetlenül érintett felelős államok (vagyis az atomhatalmak) között folyhatnának. A francia lépés szovjet részről kedvező fogadtatásra talált, az amerikai-brit kettős viszont egyszerűen figyelmen kívül hagyta.
Pierre Gallois tábornok, az akkori vezető francia katonai teoretikus 1962. december elején a Newsweeknek adott nyilatkozatában egyértelművé tette: Franciaország mindaddig nem hajlandó megegyezni az atomkísérletek betiltásáról, amíg nem lesz annyi atomfegyvere, mint a korábbi atomhatalmak bármelyikének, ez pedig 1970 előtt nem tűnik megvalósíthatónak... Már az 50-es évek végén felfigyelt a nyugati világ a gaulle-izmus bizonyos integrációellenes, NATO-ellenes, Amerika-ellenes megnyilatkozásaira. Az Eisenhower amerikai elnökhöz és Macmillan brit miniszterelnökhöz intézett 1958. szeptember 24-i francia emlékiratban már volt utalás - tartva attól, hogy Franciaország valamiféle "idegen háborúba" sodródhat - Párizs esetleges fokozatos elszakadására a NATO-tól.
A moszkvai Izvesztyija meg is jegyezte 1963. május 22-i számában: `Odáig megy a dolog, hogy az atomfegyver és a nemzeti függetlenség fogalmak közé jóformán egyenlőségjelet tesznek. Ha van a zsebedben bomba, független vagy, ha nincs, isten veled függetlenség. Pedig hát a földkerekségen több, mint száz olyan állam van, amelynek nincs atomfegyvere, de ettől még nem gyötri őket a csökkentértékűség érzése.`
A NATO-tagállamokhoz intézett 1966. március 9-10-i francia emlékiratok az 1949 óta megváltozott viszonyokra helyezték a hangsúlyt, s 1966. július 1-jével látványos változás történt: a NATO alá rendelt összes francia katonai egységeket ismét nemzeti parancsnokság alá helyezték. Franciaország - de Gaulle tábornok döntése értelmében - kilépett az atlanti szövetség "katonai szervezetéből". 1968. augusztus 24-én Franciaország végrehajtotta első, majd szeptember 8-án második hidrogénfegyver-kísérletét.
(Panoráma - Pirityi Sándor)
Támogasd a
szerkesztőségét!
![2024. tél: Szoknyával a politikában](/iJ9Fr/article_issue/.275x275/169.jpg)
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/6dfeaf2795ef6b16b3bb9f1b695901bb.gif)
![Múlt-kor magazin 2020/ősz](/iJ9Fr/label/.cut-640x400/814.jpg)
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Élete végén szonetteket írt a Sixtus-kápolna festője, Michelangelo 20:20
- Kőszívű emberek fiai – Mítoszképzés és valóságábrázolás Jókai regényében 18:05
- „Napevő” szörnyek az égen 17:08
- Utóda uralkodása „festette véresre” I. Mária megítélését 15:05
- Hét különleges nő a történelemből 14:20
- A 200 éve született Jókai Mór emlékei között barangolhatunk a digitálisan elérhető gyűjteményben 13:20
- Titkoztatos asszaszinok – karizmatikus vezetők alapították a legendás orgyilkos rendet 11:27
- Többen és könnyebben igényelhetik újra az energiahatékonysági támogatást 11:12