A térdig érő város
2004. január 6. 09:10
Az Iránt december 26-án ért természeti csapás néhány óra alatt több mint harmincezer áldozatot szedett, de szinte teljesen megsemmisült Bam város egyedülálló, 2000 éves vályogpalota-komplexuma is. Az évente tízezreket vonzó becses műemlék a világ legrégibb és legnagyobb vályogépítménye volt, pusztulása az emberiség kultúrtörténetének pótolhatatlan vesztesége marad
Korábban
Bam városa a földrengés előtt... |
Az agyagváros Irán egyik legnépszerűbb látványossága volt, több tízezer turista kereste fel évente. A lenyűgöző látványt nyújtó, legalább 2000 éves, 6 négyzetkilométeres területen emelkedő épületegyüttes - melyet teljes egészében napon szárított vályogtéglából, pálmatörzsekből és szalmából építettek - volt a világ legnagyobb vályogépítménye. Az ókori városépítészet szinte teljes épségben fennmaradt, csodálatos példája erődített falakból, lakóházakból, hivatali épületekből, templomokból és fürdőkből állt. Bár az Óváros egyes részei Krisztus korából származtak, a komplexum nagyobbik részét a 15-18. században emelt építmények alkották.
Az iszlám előtti kultúra egyedülálló tanúja eddig sem vészelte át sértetlenül az évezredeket. Jóllehet a közvetlen közelében húzódó szeizmikus törésvonal mindeddig nem tett benne kárt, de fennállása során többször is elfoglalták és kifosztották. Legutóbb a 18. században, a Szafanida-dinasztia idején építették át jelentősen; végső elnéptelenedése az 1722-es afgán megszállás idejére tehető. Eddig az időpontig a becslések szerint 9-13 000 ember lakta a komplexumot. Lakói Pezsia földjén az elsők között tértek iszlám hitre, és ők építették az első iráni mecseteket is.
Nemzetközi segítség
Az ókori várost öt éven belül, képzett szakemberek segítségével újjáépítik, bármennyibe kerüljön is Iránnak a helyreállítás - jelentette be Ahmad Maszdzsed-Dzsamji, Irán kulturális ügyekért és az iszlám irányelvekért felelős minisztere, miután személyesen megtekintette a romokat. Azt is hozzátette, hogy máris sok ország - elsőként Olaszország és az Egyesült Államok - ajánlotta fel szakértőit a helyreállításhoz, melynek során már nemcsak régészeti, hanem szeizmológiai tényezőket is figyelembe vesznek.
...és után |
A helyreállítás költségeit még az iráni kormány sem tudja megbecsülni - és persze a több tízezer halott városában nem is ez a hatóságok legégetőbb feladata. Négyszázmillió dollárt azonban máris elkülönítettek a célra.
Az iráni kormány intézkedéseiből és nyilatkozataiból az derül ki, hogy a hatalmas összeg nem csupán egyetlen műemlék-együttes újjépítésére szolgál, hanem egy hosszabb, az ország teljes épített örökségének megőrzését szolgáló program alapja is. Az ország ugyanis több nagy szeizmikus törésvonal metszéspontjánál fekszik, s gyakran érik pusztító földrengések. Az illetékesek hosszú távú célja az, hogy nemcsak a nagy értékű műemlékeket, hanem a modern lakóházakat is megóvják a földmozgások pusztításától. Összehasonlításképp: a karácsonyi rengéssel azonos erősségő földmozgás, mely több mint 30 000 áldozatot szedett Iránban, mindössze két életet követelt előző héten a szintén törésvonalon fekvő, földrengésektől gyakran sújtott Kaliforniában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tudtán kívül hajtotta végre az első atommaghasadást Enrico Fermi 17:05
- A fekete folyók legendája - a kultúra szisztematikus pusztítása 16:04
- Dánia egy ritkaságnak számító Septimius Severus szoborfejet adott vissza Törökországnak 14:32
- A déli államokban sokáig veszélyesnek tartották a hálaadás ünnepét 09:50
- Egész életében hűséges maradt a Honvéd csapatához Bozsik József 09:05
- Tina Turner 73 évesen került fel a Vouge címlapjára tegnap
- 10 érdekesség a pizzáról tegnap
- A költészet mellett számos káros szenvedélynek is hódolt Pilinszky János tegnap