2008. július 11. 16:00
Új helyszínekkel bővült az UNESCO világörökségi listája: a Világörökségi Bizottság 32. ülésén 27 új elemmel - 19 kulturális és 8 természeti kinccsel - gazdagította a szervezet listáját.
Az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete a kanadai Québec városában tartott szakértői bizottsági ülésén döntött a világörökség listájának újabb bővítéséről. Ahhoz, hogy egy pályázatot elfogadjanak, arra van szükség, hogy a megjelölt színhely egyetemes értékű legyen, de további feltétel, hogy megfelelő fejlesztési, karbantartási tervet nyújtsanak be a pályázók.
Mauritius szigetén a 18-19. században az 550 méteres Morne-hegyre menekültek a szökött rabszolgák. A dél-kínai Fucsien tartományban a Tulunak nevezett területen összesen 46, a 12-20. század között épült földház maradt fenn. Irán Azerbajdzsán tartományából a 7. századból való Szent István- és Szent Tádé-monostorok, valamint a Dzordzori Szent Mária-kápolna bizonyítják a bizottság indoklása szerint a bizánci, görög-keleti és perzsa kultúra közti cseréket. Az al-Hidzsr a legjelentősebb nabáteus régészeti lelet a jordániai Petrától délre, egyben az első olyan szaúd-arábiai emlék, amely felkerül a világörökség listájára.
A 11. században khmerek által épített hindu Preah Vihear szentély pontosan a két ország határán, egy hegy tetején áll. Bár a templomot a Nemzetközi Bíróság 1962-ben Kambodzsának ítélte, szomszédja változatlanul igényt tartott rá. A helyzetet bonyolította, hogy Preah Vihear gyakorlatilag csak a thai oldalról közelíthető meg. A sikeres világörökségi pályázatok közül az egyik a Malakkai-szoros két történelmi helységére, Melaka és Georgetown városára vonatkozott, a másik Pápua Új-Guinea Kuk nevű, ősi mezőgazdasági körzetére, amellyel az óceániai ország először iratkozott fel a listára.
Az új színhelyek között van a horvátországi Hvar-szigeten a starigradi mező, az adriai szigeteken található legnagyobb és legtermékenyebb síkság, amelyet az ókori görögök osztottak fel mértani pontossággal. A terület jellegzetességei közé tartoznak az ókori kőfalak és faragások, amelyek máig tanúsítják az ókori geometria és földmérési technika fejlettségét.
Szlovákia a Kárpátokban található 16-18. századi fatemplomokat íratta fel sikerrel a listára: az egyedülálló épületek a nyugati és keleti kultúra összeérésének bizonyítékai, egyúttal jól példázzák a népi és hivatásos építészeti eljárások és stílusok közti kapcsolatot - hangzott az indoklás. A fatemplomok között van Hervartó (Hervartov) és Turdossin (Tvrdosin) római katolikus, Késmárk (Kezmarok), Lestin (Lestiny) és Garamszeg (Hronsek) evangélikus, valamint Rózsadomb (Bodruzal), Ladomér (Ladomirov) és Oroszsebes (Ruska Bystra) görögkatolikus temploma.
|
Vauban erődje Brianconban
|
Franciaország nagy sikernek tekinti, hogy a Vauban által tervezett 17. századi francia erődítmények is világörökségi minősítést nyertek Québecben - bár a francia küldöttség hétfőn közölte, hogy a várépítész által tervezett 14 erődítmény közül csak 12 nyerte el a megtisztelő értékelést. Franciaország ugyancsak sikerrel támogatta a tengerentúli területei közé tartozó csendes-óceáni Új-Kaledónia lagúnáinak és korallzátonyainak világörökségi minősítését.
17 további barlanggal bővítette a VÖB a spanyolországi altamirai világörökségi színhelyet, amely most már a kőkorszaki ősember művészetét őrző barlangrendszerré vált. Világörökségi címet kapott a skóciai Antoninus-fal, az ókori római birodalmi határvidék erődítésrendszerének folytatását képező, Antoninus császár idején i.sz. 142-től kiépült 60 kilométeres limes maradványa is. A kubai Camagüey történelmi központja azért került fel a listára, mert még a spanyol hódítók építészetét őrzi, míg az albániai Berat történelmi városközpontja kulturális sokszínűsége és bizánci illetve oszmán öröksége miatt vált örökségi helyszínné.
Németországból a múlt század harmincas éveiben Berlinben épült, Walter Gropius, Martin Wagner és Hans Scharoun által tervezett, a maguk idejében forradalmian újnak számító lakótömbök kerültek fel újonnan a listára - ilyen viszonylag modern építményből velük együtt összesen 21 nyerte el a címet. Világörökség lett egy Svájc és Olaszország közötti alpesi vasútvonal, továbbá a svájci Sardona tektonikus mozgások formálta tájegysége, amelynek 32 ezer hektáros területén hét, 3000 méternél magasabb csúcs található.
A világörökséggé nyilvánított színhelyek között van az Indiai-óceánon található, Jemenhez tartozó Szokotra-szigetcsoport, amelynek egyedülálló a növényzete és állatvilága - az ottani hüllők 37 százaléka, a csigafajok 95 százaléka ismeretlen másutt. Az izlandi Surtsey vulkanikus szigete az 1963 és 1967 közötti tenger alatti kitörések révén jött létre, s azzal az indokolással fogadták el, hogy egyedülálló betekintést nyújt a geológiai folyamatokba. Kanadából egy új-skóciai paleontológiai lelőhely vált világörökséggé.
Az UNESCO végül a Világörökség részévé választotta Bahá, u,lláh és a Báb sírszentélyét, amelyek az izraeli Akkóban illetve a közeli Haifában találhatók. A bahá, í sírszentélyek az első, egy modern korban született vallás hagyományához kötődő helyszínek, amelyek felkerülnek az UNESCO listára. A világörökségi listára felvett "Bahá, í zarándokhelyek Haifában és Nyugat-Galileában" 11 helyen 26 épületet, emlékművet és helyet tartalmaz. Magában foglal még házakat, kerteket, egy temetőt és modern, neoklasszicista épületek nagy csoportját, melyek adminisztrációs, archívum és kutatási célokat szolgálnak.
A Bizottság döntött arról is, hogy szoros megfigyelés alá veszi Bordeaux, Machu Picchu, Timbuktu és Szamarkand világörökségi helyszínét is.
További részletek
Nézze meg a teljes listát az UNESCO oldalán
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft