A végletekben versenyeztek a középkori szent nők
2008. január 29. 19:00
Férjes asszonyok, szüzességben élő házasok, apácák - egy a közös bennük: a Krisztus iránti szerelem és a fájdalom, amit e szerelemért magukra kényszerítenek.
Korábban
A 12-13. század fordulójára alapvetõen megváltozott a szentség fogalma s köre: míg korábban a nõk csak szûzként és mártírként részesülhettek a szentségben, addig akkorra férjes asszonyként, sõt, családanyaként is szentté válhattak. A szentéletű nők vallásosságának középpontjába a misztika (Krisztus közvetlen megismerése) került.
Kifejezetten keresték a testi szenvedést, s az aszkézis, az önostorozás, a böjt arra szolgált, hogy a maguk fizikai valóságában éljék át Krisztus szenvedéseit. Míg a férfiak taníthattak, prédikálhattak, gyóntathattak, részt vehettek az inkvizícióban és a térítésben, a nők számára mindez elérhetetlen volt. Így saját testük gyötrése vált számukra a legfontosabb érdemszerző módszerré.
Szent Erzsébet |
Legendák szólnak arról, miként szenvedte el Assisi Szent Ferenc a testi gyötrődés legszélsőségesebb formáit a szolidaritás érdekében. Egyszer például egy tálból evett egy leprással, akinek a "teste merő seb és genny volt, s főleg, amikkel evett, ujjai csonkák voltak és véresek, úgyhogy ahányszor a tányérba nyúlt velük, vér folyt róluk bele" (perugiai legenda). A Szent Ferencet követő nők között egyenesen versengés zajlott a végletek túlszárnyalásáért. A legnagyobb híre Sienai Szent Katalin szenvedéseinek volt, aki, mikor egy asszony sebét ellátva lelkiismeret-furdalást érzett viszolygása miatt, megitta a sebből a gennyes folyadékot.
Az új típusú női szentség egyik első képviselője Árpád-házi Szent Erzsébet lett, aki férjes asszonyként, családanyaként válhatott szentté. II. András és merániai Gertrúd lánya 1207-ben született. Négyéves korában Türingiába küldték, mert eljegyezték Hermann őrgróf szintén Hermann nevű fiával.
A betegeskedő vőlegény azonban 19 éves korában meghalt, így némi huzavona után végül annak fiútestvérével, Lajossal kötötték meg a házasságot. Erzsébet ötéves volt, mikor elvesztette édesanyját, de csak 1222-ben, amikor utólagos nászútként Pozsonyba látogattak, tudta meg Gertrúd meggyilkolásának tragikus történetét. A királylányt német környezetben nevelték, hogy elsajátíthassa új hazájának szokásait, Erzsébet azonban nem vette át az udvari élet előírt formáit: nem volt hajlandó megtanulni a tipegő járást, s a táncnál jobban szerette a lovaglást.
A cikk teljes terjedelmében a 2008. évfolyam februári számában olvasható!
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap