A hunok, a magyarok és a kínaiak
2007. április 2. 19:15
Az elmúlt másfél évtizedben az oroszországi, közép-ázsiai és távol-keleti új tudományos eredmények új megvilágításba helyezik a hunok történelmét.
Korábban
Miért is fontosak számunkra a hunok? Nemcsak nekünk, magyaroknak fontosak a hunok, hiszen történeti hagyományunk hozzájuk kötődik, hanem a világtörténelmi események miatt is kell velük foglalkozni. Ma már tudjuk, hogy a hunok alkották meg az ókorban a világ legnagyobb kiterjedésu és leghosszabban fennálló birodalmát, amely túltett a perzsákon, Nagy Sándoron, és a rómaiakon is.
Új szempont lehet a korai Távol-Kelet történetében, hogy maguk a kínai szakemberek azt állítják, a legelső kínai dinasztia, a Xia valójában hun volt, amely az i.e. 23. századtól öt évszázadon át uralta a Sárga-folyót és környékét. Aki a kínai történelmet tanulmányozta, az nem lepődik meg ezen a felfedezésen, hiszen a kínai írott történelem három évezrede alatt legalább ezer éven át idegen népek alapítottak dinasztiát. Legutolsó évszázadokban éppen a mandzsuk uralkodtak a birodalmon, megnövelve Kína határait. A Xia-dinasztia hun voltát nemcsak a történetírói feljegyzések, hanem a korai mitológiai elemek is megerősítik.
Az Égigérő Fa, a fekete madár, mint megtermékenyítő állat, ugyanúgy a csodás születése motívuma is jól ismert elem a mongoloknál, a török népeknél, de a mi népmesei hagyományunkban is. Míg a magyar népmesékben a hősök több évig szopják az anyatejet, addig a keleti, Xia-kori, majd hun és mongol népeknél nem kilenc hónapra születnek meg a hősök, hanem jóval tovább maradnak anyjuk méhében. Mindezen mitológiai elemek ismeretlenek a modern kínaiak számára, több kutató a fenti elemeket mitológiai importnak nevezte, amely a belső-ázsiai népekhez visz el minket.
A Xia-dinasztia hun voltát maguk a kínai krónikások jegyezték fel, s az i.sz. 5. századi hun uralkodó, Helian Bobo is büszke volt régi elődeire. Bár a hunokról hsziung-nu néven terjedelmes feljegyzések csak az i.e. 3. századtól vannak, de azért korábban is többször szerepeltek a kínai forrásokban, bár akkor csak töredékes adatokat jegyeztek fel róluk, ráadásul többféle néven említik őket. A kutatói vélemények szerint mindegyik név (hszienjün, hszünjün, hsziungnu stb.) hun jelentésű.
A cikk teljes terjedelmében az IPM 2007. évfolyam áprilisi számában olvasható!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap