Bíróság elé állítják Auschwitz könyvelőjét
2015. február 3. 16:05
Idén áprilisban áll bíróság elé Németországban a tavaly szeptemberben 300 ezer gyilkosságban bűnrészességgel megvádolt egykori auschwitzi őr, Oskar Groening.
Korábban
A ma 93 éves Oskar Groening a negyedik olyan egykori auschwitzi őr, aki ellen vádat emeltek a hannoveri ügyészségen. Két pert a vádlottak egészségügyi állapota miatt felfüggesztettek, egyikőjük pedig még az ítélethirdetés előtt elhunyt.
Sajtóhírek szerint az észak-németországi Lüneburgban lesz a per, amelynek 55 felperese van - túlélők, illetve az áldozatok rokonai -, legtöbbjük pedig ott lesz az április 21-ére kitűzött első tárgyalási napon. Oskar Groeninget azzal vádolta meg a hannoveri ügyészség, hogy részt vett az auschwitz-birkenaui haláltábor működtetésében Magyarország német megszállása idején, amikor 1944. május-július között összesen 435 ezer személyt deportáltak az országból (Ungarn-Aktion).
Az egykori Waffen-SS-tag férfi - akit "Auschwitz könyvelőjének" is neveznek - a haláltábor vasútállomásának peronján teljesített szolgálatot, ahol szétválogatták a lágerbe deportált embereket. A zsúfolt vagonokból kihajtott foglyokat itt két csoportra osztották: az egyikbe a kényszermunkára alkalmatlannak ítélt emberek kerültek, akiket a rámpáról egyenesen gázkamrákba küldtek.
Az akkor 21 éves Groening az ő holmijukkal foglalkozott, és a vádhatóság szerint tudta, hogy a tárgyak tulajdonosait a halálba küldik. A csomagokat eltakarította a rámpáról, hogy a következő szerelvényen érkező foglyok ne sejthessék, mi következik. Ezután átkutatta a csomagokat és a bennük talált pénzt átadta az SS illetékeseinek.
Groening korábban nyíltan beszélt a haláltáborokban folyó tömeggyilkosságokról, 2005-ben például a Der Spiegel német magazinnak adott interjút, amelyben részletesen taglalta az ott látott és átélt borzalmakat, valamint az őt évtizedek múltán is gyötrő rémálmokat, ám tagadta, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetett volna. "Én csak egy fogaskerék voltam a gépezetben. Ha ez bűn, akkor bűnös vagyok, de nem önszántamból tettem" - fogalmazott.
A BBC értesülései szerint a hamburgi ügyészség a bergen-belseni koncentrációs tábor egykori őre, a hamburgi Hilde Michnia után is nyomozásba kezdett. A vád szerint a nő - a szövetségesek közeledésének hírére - segített a gross-roseni koncentrációs tábor evakuálásában, és a mintegy 1400 halálos áldozatot követelő halálmenet megindításában. Michnia a Die Weltnek adott nyilatkozatában tagadta bűnösségét, és az állította, hogy csupán a tábor konyhájában teljesített szolgálatot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! 13:11
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap