A világ legkorábbi elefántvadászatának nyomait találhatták meg
2015. október 26. 12:30 MTI
A világ egyik legrégebbi, ember általi elefántvadászatának nyomait találhatták meg német kutatók az alsó-szászországi Schöningenben, ahol egy vagdosás nyomait viselő háromszázezer éves állatborda került elő a földből.
Paleontológusok csütörtökön ismertették egy ásatás eredményét, amelynek során egy hajdani tó part menti lerakódásaiban egy erdei őselefánt maradványait találták meg, köztük egy teljes egészében fennmaradt agyart és egy bordát. A bordán apró vágások nyomai látszanak, amelyeket a kutatók szerint ősemberek ejthettek rajta kőszerszámaikkal.
A vágásokból kutatók azt olvasták ki, hogy a környéken élő ősemberek röviddel az elefánt halála után levagdoshatták a húst a bordáiról. További vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy az elefántot valóban elejtették-e vagy az emberek csak egy döglött állatból lakmároztak. A helyi paleontológiai kutató- és élményközpont, a Paläon vezetője, Florian Westphal szerint „nem is kétséges, hogy a világ legkorábbi elefántvadászatával van dolgunk”
A Paläon adatai szerint a szóban forgó időben Schöningen környékét sűrű, tölgy- és égerfákból álló vegyes lomberdő borította, az átlaghőmérséklet 1,5 százalékkal volt magasabb a jelenleginél, a folyókban és a tavakban vízi bivalyok dagonyáztak, mindenfelé medvék, farkasok, kardfogú macskafélék, sőt oroszlánok portyáztak, a fák közt pedig erdei elefántok csörtettek.
Felmerül azonban a kérdés, hogy a korabeli emberféle, a Homo heidelbergensis egyszerű eszközeivel képes volt-e vadászni az őselefántokra? Az Alsó-Szászországi Tartományi Műemlékvédelmi Hivatal (NLD), a Tübingeni Egyetem és a Paläon kutatói rámutatnak, hogy ezek az állatok agresszívak és nagyon veszélyesek lehettek, a fából készült fegyverek nem hatolhattak át könnyen a vastag bőrükön. Egy erdei őselefánt elejtéshez a vadásznak nagyon meg kellett közelítenie a vadállatot.
Az NLD kutatója, Thomas Terberger szerint viszont az ősemberek csoportban vadászhattak elefántra, tűszúrásszerű támadásaikkal kifáraszthatták az állatot, és igenis lehetséges volt elefántra vadászni olyan egyszerű fegyverekkel, mint a Schöningenben talált fadárdák. A schöningeni külszíni barnaszénbányában az 1990-es években olyan hajítódárdákat találtak, amelyek csak néhány ezer évvel későbbiek az elefántmaradványoknál. Az emberiség legősibb ismert, teljes egészében fennmaradt fafegyvereinek megtalálása annak idején régészeti szenzációnak számított.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
JFK
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Amerika jövőbeli elnöke testközelből figyelte az új világrend felépülését 1945 nyarán
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! 13:11
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap