6. században élt kínai tábornok és felesége sírjára bukkantak régészek
2017. február 7. 14:59
Csao Hszin katonai sikerei révén nemcsak a hadseregben és a politikai életben szerzett magának magas rangot, hanem egy hercegnő kezét is elnyerte. A házaspár agyagszobrocskákkal teli sírhelyét egy közelmúltban felfedezett temetőben tárták fel kínai kutatók.
Korábban
A régészek még 2012 augusztusában fedezték fel egy 6. századi temető maradványait a Sanhszi tartománybeli Tajjüan városához közel, a Hszisan hegység keleti lábainál. A közel egy éven keresztül tartó ásatások során összesen 69 sírt tártak fel, köztük egy szemmel láthatóan gazdag és előkelő házaspár temetkezési helyét is. Sírhelyükön egy homokkőbe vésett feliratot is találtak, amelyből kiderült, hogy a másfélezer éves csontvázak egy korabeli tábornokhoz, Csao Hszinhez és feleségéhez, Nöé Liu hercegnőhöz tartoztak. A szövegből sikerült megfejteni azt is, hogy a temetésre 564. március 18-án került sor – olvashatjuk a Livescience cikkében.
A feliratból megismerhetjük Csao Hszin élettörténetét is. A tábornok a „déli és északi dinasztiák korában” élt, amely időszak arról kapta a nevét, hogy Kínát ekkoriban több részre szakítva különböző uralkodói családok kormányozták. Csao Hszin az Északi Csi dinasztia szolgálatában állt, amelynek uralkodói a mai Kína keleti partvidékének Peking és Sanghaj között fekvő középső szakaszát, valamint nyugat felé mintegy 1.000.000 km2 nagyságú régiót irányítottak 550–577 között. Országukat rendszeresen zaklatták az északi barbárok betörései. Csao Hszin is kitüntette magát a kínaiak által „Ji” névvel illetett barbárok elleni harcban, amikor egy helyőrség parancsnokaként nagy győzelmet aratott felettük egy csatában, mely – a sírfelirat tanúsága szerint – több mint ezer halálos áldozatot követelt.
Pályafutása során többször viselt kormányzói hivatalt is az Északi Csi Birodalom különböző régióiban. Talán szolgálatai elismeréseképpen kapta feleségül Nöé Liu hercegnőt, akiről a felirat megőrizte, hogy „szerény és alázatos természetű volt, viselkedésére pedig az őszinteség és a gyermeki hűség volt jellemző.”
A házaspár magas rangját gazdag sírmellékletük is bizonyítja. A régészek összesen 105 különféle tárgyat találtak a csontvázak mellett, melyek többsége díszesen festett agyagszobor volt. Ezeket a szobrocskákat harcosok, tevék, ökrösszekerek és dobosok után mintázták. Méretüket tekintve meglehetősen változatosak, a legmagasabb 56 cm.
A kutatók szerint a hegy lábánál való temetkezésnek szimbolikus jelentősége lehetett. Ezt látszik megerősíteni a homokkőbe vésett felirat egyik részlete is: „ha a hegy gyökerei erősek, az versenyezhet a mennyek magasságával is.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése 09:05
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.