Házelnöki javaslat Henryk Slawik és id. Antall József emlékére
2014. szeptember 12. 13:59 MTI
Kövér László házelnök és Csúcs Lászlóné lengyel parlamenti szószóló pénteken az Országgyűlés elé terjesztette azt a határozati javaslatot, amely Henryk Slawik és idősebb Antall József II. világháborúban kifejtett hősiességére emlékeztet.
A Ház honlapján elérhető előterjesztésben a két politikust a magyar, a lengyel és a zsidó nép hőseinek nevezik és emlékeztetnek, a háború áldozatainak védelmében tanúsított hősiességük a lengyel-magyar testvériség jelképévé vált. Az Országgyűlés, a lengyel szenátussal közös határozatával Henryk Slawik halálának negyvenedik, idősebb Antall József halálának pedig hetvenedik évfordulójára kívánja felhívni a figyelmet.
A sziléziai lengyel származású, politikus és újságíró Slawik, valamint a magas rangú állami tisztviselő, a Független Kisgazda Párt egyik alapítójaként is tevékenykedő Antall 1939 és 1944 között kiálltak a Németország és Szovjetunió által lerohant Lengyelországból érkező menekültek ügye mellett, majd 1944-ig több mint 5 ezer lengyel zsidó életét mentették meg, Nyugatra menekülésüket segítve.
Kövér László és Csúcs Lászlóné az előterjesztésben kitér arra is, hogy a Gestapo Slawikot és Antallt is letartóztatta Magyarország 1944-es német megszállása után. Slawik a gestapó kínzásai ellenére is tagadta Antall közreműködését a lengyel zsidók megmentésében, amivel megmentette a magyar politikus életét. Antall ezt megköszönte Slawiknak, aki ezzel az elhíresült mondattal válaszolt: "Így hálálja meg Lengyelország!" - olvasható az előterjesztésben. Henryk Slawikot a német nácik 1944. március 23-án végezték ki a Mauthausen-Gusen koncentrációs táborban, míg idősebb Antall József 1974 . július 24-én halt meg Budapesten, "teljesen elfeledve".
A határozati javaslatban megemlítik, hogy a kilencvenes évek elején Henryk Slawikot és idősebb Antall Józsefet is a Világ Igaza elismerésben részesítette az izraeli Yad Vashem intézet, majd 2010 februárjában a lengyel államfő a legmagasabb lengyel kitüntetéseket adományozta nekik: Henryk Slawiknak a Fehér Sas Érdemrendet, idősebb Antall Józsefnek pedig a Lengyel Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét.
Emlékeztetnek továbbá arra is, hogy Szilézában a 2014-es év Henryk Slawik emlékév, a magyar-lengyel barátság napját pedig jövőre ünneplik, amelynek részeként a magyar és a lengyel államfő felavatja Henryk Slawik és idősebb Antall József emlékművét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.