2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

"Karnevál" következett a Szolidaritás megalakulása után

2014. április 9. 17:47 MTI

Őrizni és ápolni kell az 1970-es, 1980-as évek lengyel ellenzékének emlékét, azokét az emberekét, akiknek volt bátorságuk küzdeni a szabadságért, mert példájuk a mai fiatalokat is ösztönzi a toleranciára, a nyitottságra, a civil kurázsira, a párbeszédre - jelentette ki Wladyslaw Frasyniuk egykori lengyel ellenzéki, a független Szolidaritás szakszervezet wroclawi szervezetének vezetője az MTI-nek adott keddi interjúban.

Az 1954-es születésű, négygyermekes Frasyniuk a lengyel nagykövetség és a Lengyel Intézet által az első, részlegesen szabad lengyelországi választások és a rendszerváltás 25. évfordulója tiszteletére tartott rendezvénysorozat keddi találkozóján tartott előadást a Lengyel Intézetben. Wladyslaw Frasyniuk gépkocsivezetőként dolgozott, amikor 1980 augusztusában Wroclawban a sztrájkok egyik szervezője lett. Ez volt az akkori három nagy lengyelországi sztrájkközpont egyike Gdansk és Szczecin mellett. A munkások fizetésemelést akartak kiharcolni, Frasyniuk azonban elsősorban azzal volt elégedetlen, hogy hozzá nem értő emberek vezették az üzemeket.

A lengyelek a Szolidaritás 1980. augusztusi megalakulásától a hadiállapot 1981. decemberi bevezetéséig tartó 16 hónapot "karneválnak" nevezik, mert a társadalom boldog volt. A Szolidaritás akkor nem is szakszervezet, sokkal inkább állampolgári mozgalom volt. Senki se kérdezte, ki honnan jött. Voltak benne párttagok, hivatásos katonák, civilek. "Bármilyen paradox, a mai Lengyelországban nincs olyan erős civil társadalom, mint az alatt a 16 hónap alatt volt" - vélekedett.

Wladyslaw Frasyniuk egykori lengyel ellenzéki

A hadiállapot szörnyű időszak volt, de az emberek védték a jogaikat, még akkor is, amikor a hatalom tankokat vezényelt az utcákra. Sokakat internáltak, bebörtönöztek, másokat elbocsátottak, némelyeket vertek, megkínoztak. Frasyniuknak sikerült elkerülnie a letartóztatást, illegalitásba vonult, kilenc hónapig bujkált - és közben csodálatos segítőkészséget, szolidaritást élt meg. Az illegalitásban is folytatódott a szervezkedés, nem utolsósorban annak a 80 millió zlotys szakszervezeti kasszának köszönhetően, amelyet még a hadiállapot bevezetése előtt sikerült kihozniuk a bankból és biztonságba helyezni. Frasyniukot később letartóztatták, és megszakításokkal összesen négy évet volt börtönben.
1989-ben részt vett a békés rendszerváltást előkészítő kerekasztal-tárgyalásokon. Mint elmondta, különösen nehéz volt szemben ülni azokkal, akik kivezényelték ellenük a hadsereget.

Az első, részlegesen szabad választások napja, 1989. június 4-ike Frasyniuk számára az igazi függetlenség napja. Nagyobb ünnep számára, mert jobban összefügg a mával, mint a lengyel függetlenség visszaszerzésének napja, 1918. november 11. A rendszerváltás után politikai tevékenységbe fogott, a jobbközép liberális Demokratikus Unió, később a Szabadság Uniója és a Demokratikus Párt vezetője volt, tíz éven át parlamenti képviselőként dolgozott, mint mondta, olyan kiváló politikusokkal együtt, mint az első szabadon választott miniszterelnök, Tadeusz Mazowiecki és Leszek Balcerowicz, a lengyel gazdasági reform atyja.

Liberális politikusként kénytelen volt tudomásul venni, hogy ebben a térségben, ahol hiányoznak a liberális tradíciók, nagyon nehéz liberális pártot létrehozni és fenntartani. 2009-ben kivált a politikai életből, azóta vállalkozóként dolgozik, de közéleti kérdésekben gyakran hallatja a hangját. Keserűen veszi tudomásul - mondta -, hogy a politika "egyre sekélyesebb", hiányoznak az igazi államférfiak, nemcsak Lengyelországban, hanem egész Európában. A politikusok, ahelyett, hogy beszélnének az emberekkel, csak a közvélemény-kutatásokra figyelnek. Ennek következtében az emberek elfordulnak a politikától, egyre kevesebben mennek szavazni. Frasyniuk szerint a mai korszak legnagyobb kihívása az oktatásügy: ezt kellene mindenütt az első helyre tenni, képzett, művelt emberek nélkül ugyanis nincs esély a felemelkedésre. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár