Így halt meg Tutanhamon
2013. november 4. 08:09
Brit régészek bejelentették, hogy végre sikerült megfejteni, hogyan hunyt el Egyiptom legismertebb uralkodója: az orvos szakértői vizsgálatok szerint a fáraót kocsihajtás közben érte a baleset, szívét pedig egy szembejövő harci szekér roncsolta össze.
Korábban
Tutanhamon a XVIII. dinasztia egyik utolsó fáraója volt, i.e. 1333 és 1324 között uralkodott a Nílus menti birodalomban. Nyolc-kilenc éves korában került a trónra Tutanhaton néven. Uralkodásának második évében, a megváltozott belpolitikai helyzetben, az úgynevezett Amarna-kor végét jelző gesztussal nevét Tutanhamonra változtatta, udvara pedig Ahet-Aton (El-Amarna) városából visszaköltözött Thébába.
Uralkodásának kevés további eseménye ismert, fiatal kora miatt tényleges hatalma nem volt. Építményeit az utódok kisajátították, neve kimaradt a későbbi királylistákból. A Királyok Völgyében épült sírját (KV62), amely elkerülte az utódok és a sírrablók figyelmét, Howard Carter brit régész Lord Carnarvon támogatásával 1922. november 4-én fedezte fel.
Halálának körülményei síremlékének felfedezése óta tartja izgalomban a régésztársadalmat. Az eddig felmerült halálokok széles skálán mozognak: egyesek szerint Tutanhamon maláriában halt meg, mások úgy vélik, gyilkosság áldozata lett, vagy víziló öklelte fel. A korábbi vizsgálatok szerint azonban koponyasérülése bizonyíthatóan a fáraó halála után keletkezett, például a balzsamozási eljárás során, esetleg Carter elővigyázatlansága miatt deformálódott el a lelet, így a gyilkossággal kapcsolatos teória teljességgel kizárható.
A 2010-ben elvégzett vizsgálatok arra következtettek, hogy Tutanhamon halálának legvalószínűbb oka a csontszövetek elégtelen vérellátása volt, alighanem egy csonttörés nyomán. Ennek következtében a csont egy része elpusztult, ráadásul mindez maláriával is párosult – írta Záhi Havvász, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának akkori főtitkára egy három évvel ezelőtt megjelent tanulmányban.
A mostani, a Channel 4 által ismertetett kutatás szerint Tutanhamon kocsibalesetben vesztette életét, amely elméletet számítógépes szimulációval is sikerült alátámasztani. Chris Naunton, az Egypt Exploration Society elnöke először azon lepődött meg, amikor Carter egyik feljegyzésében arról olvasott, hogy a fáraó teste megégett. A kulcsot Robert Connolly, a Liverpooli Egyetem antropológusa adta meg, Connolly ugyanis tagja volt annak a szakembergárdának, amely 1968-ban röntgensugaras vizsgálatot végzett Tutanhamon tetemén.
Connolly irodájában emberi húsra bukkant, az egyetlen olyan mintára, amely Tutanhamoné és nem Egyiptomban található. Matthew Ponting régész szakértővel együtt Connolly mikroszkóp-szkenneres vizsgálattal megállapította, hogy a hús - Tutanhamon halála után - valóban megégett: a balzsamozáskor használt olaj az oxigénnel és a vászonnal kémiai reakcióba lépett a szarkofágban, aminek következtében a test 200 fokra "főtt".
A Cranfield Forensic Institute tudósaival együttműködve a két kutató gyakorlatilag "virtuális" boncolást végzett Tutanhamon testén, amely során felmérték a fáraó sérüléseit. Így vált számukra világossá, miért Tutanhamon az egyetlen olyan egyiptomi fáraó, akinek hiányzik a szíve: a szakértők elképzelése szerint térdelő helyzetben volt, amikor nekimehetett egy harci szekér, s akkor roncsolódhatott meg úgy a szíve, hogy a balzsamozók már nem tudták visszahelyezni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Kulcsfontosságú szerepet játszott Hlatky Endre az 1944-es sikertelen kiugrási kísérletben
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap