Michelangelo börtöngraffitijei
2013. július 3. 11:24
Mikor Firenze 1530-ban elesett, a spanyol, német és pápai seregek nagy tisztogatásba kezdtek a toszkán városban. A pápai harag elől bújt el a városvédelemben fontos pozíciót betöltő Michelangelo is, akinek rejtekhelyéről sokáig semmit sem tudtunk. 1975-ben leltek rá a reneszánsz művész ideiglenes tartózkodási helyére, amely mint kiderült, tele volt „graffitikkel”.
Korábban
Firenze fellázad
Róma kifosztásától felbátorodva 1527-ben a firenzeiek fellázadtak a városuk élén álló Mediciek ellen, s megalapították a saját maguk irányította köztársaságukat. Az új Firenze fenntartotta a még a Mediciek által megkötött szövetséget a franciákkal, Velencével és VII. Kelemen pápával (aki nem mellesleg Giulio di Giuliano de’ Medici néven született) a Német-római Császárságot és a Spanyol Királyságot is uraló V. Habsburg Károly ellen.
A szövetség a Cognaci Liga elnevezést kapta, s két évvel túlélte az 1529. júniusi barcelonai szerződést, amelyet Kelemen pápa és a Velencei Köztársaság kötött. I. Ferenc francia király sem akart még egy paktum nélkül maradni, így 1529-ben tető alá hozták a cambrai-i szerződést, amelyet a „nők békéjének” is szokás nevezni, hiszen Ferencet édesanyja, Savoyai Lujza, az ősellenség Károlyt pedig nagynénje, Ausztriai Margit képviselte.
Firenze kissé magára maradt Itáliában a kor két szuperhatalmát egyesítő Károllyal szemben. 1529. október 24-én a császári csapatok ostrom alá vették a toszkán fővárost, amelyet azonban nem ért felkészületlenül a támadás. Miután a pápa és a császár is aláírt egy békülő egyezmény, Firenze számára világossá vált, hogy egyedül maradt, s a világi és egyházi hatalom kiegyezése sem jelent számára semmi jót, ugyanis a szövetség egyik alapja az volt, hogy a császári csapatok segítik a pápa családjának visszatérését Firenze élére. Toszkána ezért a városi építmények erődítésébe kezdett, amelyre egy kilenc tagból álló tanács figyelt. Egyik tagja Michelangelo Buonarroti volt, aki az erődítmények legfőbb felügyelőjévé vált.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/691703ad10911aec8a17323ef94c2b08.gif)
Michelangelo
Michelangelo katonai tervei ambiciózusak voltak. Építészeti törekvései azonban annyira nagyszabásúnak bizonyultak, hogy mind a pénzhiány, mind a kor technikai akadályai gátat vetettek nekik. Komplex tervének csupán néhány darabja épült meg, amelyek közül mára egy sem maradt fenn, erődítményeinek néhány díszítménye azonban még látható.
Mindez nem azt jelentette, hogy Michelangelót monumentális víziói megbénították volna. Sokkal praktikusabb feladatokba kezdett: megfigyelési tornyokat építtetett a kapukhoz és töltésekkel erősítette meg a város falait. Érzékelhetően javított Firenze védelmén, különösen fontosnak bizonyult a stratégiai elhelyezkedésű harangtorony és a San Miniato-hegy megerődítése, annak ellenére, hogy a városvezetésben lévő ellenfelei folyamatosan áskálódtak ellene. A kormány talán legnagyobb hibája az volt, hogy a város katonai főparancsnokává a lusta és kapkodó Malatesta Baglionit tette, akinek hűségét Michelangelo gyakran megkérdőjelezte.
A firenzei erőd térképe
A reneszánsz mesternek igaza lett: Baglioni áruló volt, s amikor lehetősége lett rá, feláldozta a szövetséges Perugia városát, anélkül hogy megkísérelte volna megvédeni. Michelangelo még időben megpróbálta figyelmeztetni a vezetést, hogy ne bízzanak meg a főparancsnokban, ám intelmei süket fülekre találtak. Szeptember 21-én a művész elhagyta a várost, s Velencébe menekült, azonban az ostrom idejére visszatért.
Támogasd a
szerkesztőségét!
![2024. tél: Szoknyával a politikában](/iJ9Fr/article_issue/.275x275/169.jpg)
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/0d5931ffc8c452310967291a341271a8.gif)
![Biblia](/iJ9Fr/label/.cut-640x400/128.jpg)
Biblia
- A karácsonyi ünnepkör végét jelzi vízkereszt napja
- Valóban karácsonykor született Jézus?
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- Számos művészt inspirált Skócia tragikus sorsú királynője, I. Mária skót királynő 15:05
- Eredetileg paripák húzták a londoni emeletes buszokat 12:20
- 204 tonnás ajándék, a Szabadság-szobor 10:37
- Kegyetlenül meglakoltak II. Károly királyunk gyilkosai tegnap
- Ted Bundy az elbűvölő szörnyeteg tegnap
- Harminchárom éve kötötték meg az Európai Uniót megalapozó maastrichti szerződést tegnap
- Már első turnéja alkalmával meghódította Amerikát a Beatles tegnap
- „Lélegző” házak az ókorban? – Az antikvitás építészeti megoldásai tegnap