Sztálin lenyomja Lenint
2013. március 11. 11:27
Korábban
Megtagadva?
Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála óta két nagyobb desztalinizációs folyamat ment végbe. Az első 1956-ban, a Szovjetunió Kommunista Pártjának XX. kongresszusán, 1956. február 14-én zajlott. A tanácskozást a sztálini személyi kultusz és kísérő jelenségeinek leleplezése tette történelmi jelentőségűvé. Hruscsov az utolsó napon, 1956. február 25-én zárt ülésen mondta el „A személyi kultuszról és következményeiről” című négyórás referátumát.
A küldöttek megrendülve, döbbenettel hallgatták a felsorolást a Sztálint terhelő bűnökről, az általa jóváhagyott törvénytelen repressziókról, kegyetlen kínvallatásokról, arról, hogyan likvidálta a második világháború előtt a KB kétharmadát, a XVII. pártkongresszus küldötteinek több mint felét, s hogy a német támadás küszöbén lényegében lefejezte a Vörös Hadsereget. Hruscsov beszélt a "gazda" torz vezetési módszereiről, milliók életét kioltó, mindenkiben ellenséget sejtő üldözési mániájáról, a személye körül kialakult istenítő kultuszról.
A meghirdetett desztalinizációs kísérlet következtében számtalan utca, gyár és város dobta el Sztálin nevét, a megtagadott pártfőtitkár testét pedig csendben elszállították a mauzóleumból – igaz, nem jutottak vele túl messzire, mivel az a Vörös téren maradt.

A Hruscsovot váltó brezsnyevi vezetés szakított Sztálin nyilvános ostorozásával, igaz, rehabilitálására nem került sor. A Mihail Gorbacsov által megkezdett második desztalinizációs kísérletet a kilencvenes évek elejének politikai válsága árnyékolta be. A gazdasági káosz, a bűnözés elburjánzása, a növekvő társadalmi szakadék és a kommunisták jelentette kihívások szorításában Oroszország első választott elnöke, Borisz Jelcin nem emelte állami szintre a sztálini örökség megtagadását.
A sztálini modell által inspirált putyini út farvizén érkező Dimitrij Medvegyev nagy lendülettel kezdte meg a múltbeli bűnök nyilvános elítélését, de kevés valósult meg elképzeléseiből. Holott a mindvégig miniszterelnöke, egyben patrónusa, Vlagyimir Putyin ölelő szorításában kormányzó elnök még a Kreml hivatalos honlapján is elítélte a Sztálin nevéhez köthető rémtetteket egy szenvedélyes videóüzenetben. Putyinnak az elnöki székbe való visszatérésével azonban a maradék remény is szertefoszlott a történelem során többször megkezdett desztalinizációs folyamat lezárását illetően.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


JFK
- Politikába született Ted Kennedy, a „szenátus oroszlánja”
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59