Felavatták Kligl Sándor szobrát Tokióban
2012. november 29. 15:37
Magyar művész magyar alkotását helyezték el a Japán főváros egyik negyedében. A Minato kerület szobor-projektjének lényege, hogy az itt működő külképviseletek szobrokat állítanak fel a megújuló Aoyama sugárúton. A kezdeményezésben Magyarország elsőként vett rész.
Egy három évvel ezelőtti elképzelésnek végre beért a gyümölcse. A tokiói megújuló Aoyama sugárúton a „szerelem, barátság, béke” jegyében helyezték el a magyar szobrászművész, Kligl Sándor Utcai zene című alkotását, amely egyébként az első magyar köztéri szobor Japánban. „A Hungarofest Nonprofit Kft. akkori vezetősége keresett meg a munkával kapcsolatban, – számolt be a Múlt-kornak a művész – én több rajzot és tervet készítettem a részükre, de ők végül a honlapomról választották ki az Utcai zene című alkotásomat. Azért ezt választották, mert a szobornak helyet adó negyed házasságkötő- és rendezvénytermekkel van tele, ezért egy jókedvű, vidám, boldog hangulatot árasztó szobrot kerestek.”
Fotók: Aoyama Wedding Town Forum
Bár a térplasztikát már 2011 januárjában felállították Japánban, a cunami tragédiája miatt az ünnepélyes átadásra közel két évet kellett várni. A szobrot végül készítője jelenlétében Szerdahelyi István nagykövet és Dr. Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára leplezte le október végén a tokiói Minato kerület vezetőinek társaságában.
Kligl Sándor, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesített művész 1970-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán. A 80-as években az elsők között volt, aki lehozta a szobrot a talapzatról és az utca emberének szintjén helyezte el. Az Utcai zene című alkotásának egyébként több változata látható Európa szerte, a legelső verzió 2000 és 2002 között készült, és a művész lakóhelyén, Szegeden áll.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 tény a kávé történetéből 09:51
- Egy baráti konfliktus miatt veszítette el fülét Vincent van Gogh 08:20
- Aragóniai Beatrix személyében az egyik legelőkelőbb európai dinasztiából szerzett feleséget Mátyás király tegnap
- A korszakban sokakat megbotránkoztatott a Bethlen-Peyer paktum titkos záradéka tegnap
- Kegyetlen büntetést kapott XV. Lajos merénylője tegnap
- A szovjet atomprogram sikere késztette az amerikaiakat a hidrogénbomba kifejlesztésére tegnap
- Széchenyi István egy mozaikcsalád élén tegnap
- Hendrick Avercamp találkozása a kis jégkorszakkal tegnap