Mit adtak a lövészárkok az angolnak?
2012. november 28. 08:48
Rengeteg új szót és kifejezést adott az angol nyelvnek a lövészárkokban használt beszédmód az első világháború idején - derült ki egy új kutatásból.
Korábban
Több száz új szóval, kifejezéssel gazdagodott az angol nyelv az első világháborús lövészárkokban használt nyelvnek köszönhetően – olvasható egy új etimológiai könyvben. Az ekkor elterjedt szlengek között olyan hétköznapi szavak is vannak, mint a magyarul ügyetlennek fordítható ’clumsy’, a ’snapshot’ (felvétel), a ’bloke’ (pasas), vagy éppen a féktelen ivászat jellemzésére használt, ma is népszerű ’binge drink’.
Peter Doyle hadtörténész és Julian Walker etimológus több ezer, a frontról származó iratot – leveleket, újságokat, könyveket, naplókat és katonai feljegyzéseket – vizsgáltak át, hogy megnézzék, hogyan formálta át a lövészárok-nyelv az angolt az első világháború négy éve alatt. A kutatók ebben arra a következtetésre jutottak, hogy a katonai szleng utat tört magának a nyelv fősodrában, francia és német szavakat vettek át, a helyi dialektusok pedig a mindennapi beszéd részévé váltak.
„A háború az osztályok és nemzetiségek olvasztótégelye (…), az idő pedig inspiráló hatással volt a nyelvre. A katonák zsenik voltak a szlengekben, s mindig újakkal rukkoltak elő” – fejtette ki Walker, a British Library munkatársa. „Ez egy polgári hadsereg volt – az első valóban írástudó hadsereg –, így mikor az emberek a háború végeztével hazamentek, a fronton használt új nyelvezetet vitték magukkal a civil életbe” – tette hozzá.
A Trench Talk: Words of the First World War című könyvből megtudható, hogy honnan erednek az egyes szavak és kifejezések, miként alakult át a kontextus az idők során, szélesebb értelmezési keretet adva a szlengeknek. Ebben az időben sok olyan szó látott napvilágot, ami a lövészárok-harc körülményeire utal. Ilyen például a lövészárkok alján található lécrács, a ’duckboards’, a hirtelen elsütött lövésre alkalmazott ’snapshot’ (felvétel), de ekkor terjedt el a 'guff', ami magyarul leginkább halandzsára fordítható, vagy éppen a ma már avíttnak számító alulról szagolja az ibolyát kifejezés is.
Az angolt a nyelvjárások is gazdagították ebben az időben. Az ételek elcsenésére kiötlött ’scrounging’-ről tudható, hogy Észak-Angliából jött, a nagy ivászatot jelentő 'binge' pedig Lancashire-ből, de szintén a háború népszerűsítette a ’blotto’-t, a részegség egyik fokozatát. A brit hadseregben szolgáló indiaiak terjesztették el a ’clushy’-t (ez a khush-ból származik), a kanadaiak a ’swipe’-ot (elcsenni, megfújni), míg az amerikaiak a börtön szinonimájaként használt ’cooler’-t.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap