Balszerencsét hoz Hórusz villogó szeme
2012. június 4. 11:29
Az ókori egyiptomiak is megörökíthették a „démonként” is ismert villódzó fényű csillagot, ami talán az ún. változó csillagok legkorábbi említése, vélik csillagászok. A háromezer évvel ezelőtti kalendárium a csillagok állásából jelezte előre az aznapi rossz, illetve jó szerencsét.
Korábban
Az ókori egyiptomiak a kalendáriumban szerencsés és szerencsétlen napokat jelöltek meg. Ezek az előrejelzések a mindennapi életre befolyással lévő csillagászati és mitológiai eseményeken alapultak. Ebből a naptártípusból az i.e. 1271 és 1163 közötti időpontot mutató kairói a legjobb állapotban fennmaradt kalendárium. Mitológiai eseményekből származó karakterek segítségével hieroglifák jelzik az adott napra vonatkozó rossz vagy jó szerencsét.
A Helsinki Egyetem csillagászai már korábban felismerték, hogy a szerencsés előjelű napok a kalendáriumban minta szerint ismétlődnek, átlagosan 29,6 naponta, ami pontosan megegyezik a holdciklus hosszával, tehát a két holdtölte közötti időszakkal. Az újholdakat valószínűleg a balszerencsével hozták összefüggésbe.
A kutatók egy másik mintát is felfedeztek, ami 2,85 naponta ismétlődik. Véleményük szerint ez megegyezik a Perseus csillagkép Medúza fejének egyik szemét jelölő démoni csillag, az Algol fényváltozásainak ütemével. A rasz al-gul arab kifejezésből (jelentése: az ördög feje) kapta a csillag a nevét, amelyet az asztrológusok változócsillagként írnak le.
Az Algol 2 nap 20 óra 48 perc 58 másodpercnyi perióduson belül körülbelül 10 óra alatt harmadannyira csökkenti fényességét, ami szabad szemmel is elég jól észlelhető. „Úgy tűnik, hogy a változó csillagok első megfigyelése háromezer évvel korábbra datálható, mint azt eddig gondoltuk” – mondta Lauri Jetsu, a Helsinki Egyetem csillagásza.
A kairói naptár leírja, hogy Vedzsat, azaz Hórusz szeme rendszeresen átalakul békésből dühöngővé, ami az életünkre jó, majd rossz hatással van. Hórusz isten volt az egyiptomi uralkodók fő pártfogója. „A fogyatkozást a szerencsés napokkal lehet összekapcsolni, mivel ez Hórusz szemének megbékélését jelenti” – véli Sebastian Porceddu, finn egyiptológus és csillagász. „Az istenség fénylő szeme a tombolást és fenyegetést jelenti az emberiségre.”
Ma az Algol 2,867 nap alatt változtatatja meg fényerejét, ami körülbelül 25 perces eltérést jelent a háromezer évvel ezelőttihez képest.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban tegnap
- Alkalmi dalnak írták, a karácsony legismertebb éneke lett a Csendes éj 2024.12.24.
- Töltött káposztánk kezdetei 2024.12.24.