Siva-templomot mentettek meg Indiában
2011. január 20. 11:49 BBC News
Indiában az összeomlástól mentettek meg egy több mint ezer éves templomot, amelyet acélrudakkal „foltoztak” egybe.
Korábban
Az Uthiramerurban látható Kajlaszanatar-templom a feliratok tanúsága szerint egészen pontosan 1250 évvel ezelőtt épült. A Tamil Nadu államban található város társadalmáról az írásos források elismerően szólnak, a település szervezettsége állítólag magas fokon állt, választásokat tartottak, a politikai döntéshozatalért pedig a kormány felelt.
A Siva istennek ajánlott templomot a Pallava dinasztiához tartozó Dantivarman király uralkodása alatt húzták fel, de később többször is átépítették. „A templom alépítménye gránitból készült, míg maga az épület téglából áll” – magyarázta A. Szatjamurti, a REACH Alapítvány régésze, a restaurációs munkálatok egyik fő szorgalmazója. „A templom teljes összeomlásának veszélye állt fenn, sok munkát pedig a Vimana, azaz a dóm belsejében növekvő, sűrű aljnövényzet hátráltatta” – tette hozzá a szakember.
A komoly technikai természetű problémákkal küszködő alapítvány ezért a madraszi Műszaki Intézethez (IIT-M) fordult segítségért. „A csapat azzal a problémával szembesült, hogy vajon a kőalapzat elbírja-e az egész struktúrát” – nyilatkozta az intézet egyik munkatársa. A templom megvizsgálásakor kiderült, hogy néhány kőelem elmozdult, a nyomás miatt sok helyütt megrepedt az alapzat. „Uthiramerurban kevés lehetőség közül válogathatunk. Ha a köveket eltávolítanánk és újakat helyeznénk a helyükre, akkor az lényegesen megnehezítené a restaurálási munkálatokat és komoly károkat okozna a templomban” – vallja a szakember.
A Conserver Heritage egy újabb problémára, jelesül a pénzügyi támogatások – illetve azok hiányára – hívta fel a figyelmet, a kormány ugyanis lényegében megvonta az örökségvédelmi munkákra fordított összegeket; ráadásul annak ellenére, hogy Indiában megszámlálhatatlan műemlék van, Delhi csak 5%-ukat helyezte védelem alá. Az IIT-M ezért úgy gondolta, hogy a „gránitöltés” lenne a legköltséghatékonyabb megoldás a templom egyben tartására. A repedéseket rozsdamentes acéllal, illetve egy epoxy-alapú kémiai anyaggal húzták össze, ami legalább ötszáz évre megvédi az épületet az összedőléstől. A szakemberek ezt követően az épület további részét – többek között a dómot – állítják helyre; a számítások szerint a megerősített alapzat akár 30 ezer tonnát is elbír.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34