Legóból építették meg az ókori számítógépet
2010. december 13. 08:01
Legóból építették meg a világ legrégibb ismert számítógépét, a 2000 évvel ezelőtt csillagászati naptárnak készített antikühérai gépezetet.
Korábban
I.e. 140 és 100 között építették meg az ókori Görögországban azt a különleges gépezetet, amelyet aztán 1901-ben találtak meg a búvárok egy Antiküthéra szigete mellett elsüllyedt római hajóroncsban. Az antik kalkulátor 33 cm magas, 17 cm széles, 9 cm mély, és fatokban volt elhelyezve.
A gépezet ötlete a szicíliai Szürakuszaiban született meg, és a gépezet szellemi atyja talán Arkhimédész lehetett. Az i.e. 212-ben meghalt polihisztor ugyanis - más ókori kommentárok szerint - feltalált egy olyan eszközt, amely a Hold és az ismert bolygók mozgásán alapulva segítette az asztronómiai számításokat. Mindezt a csillagászati eszközökről írt, azóta elveszettnek számító kéziratában örökítette meg.
A cardiffi Antiküthérai Gépezetet Kutató Projekt vezetője, Tony Freeth matematikus és filmrendező szerint meglepetésszerűen derült ki, hogy a szerkezet hátlapján látható ábrák egy ókori naptár 12 hónapját, és más időszámítási egységek korinthoszi eredetű nevét tartalmazza, amelyek egy Arkhimédészig visszanyúló örökségre utalnak. A kutatók szerint a nevek azért is okoztak meglepetést, mert a metonikus időszámítás egységeinek a nevét eddig nem ismerték, ráadásul a hasonló naptári rendszerek megléte egyértelműen babiloni hatást mutatnak.

Ahogy arról korábban többször is beszámoltunk, 2006-ban a régészek átvilágították a szerkezetet, és megpróbálták rekonstruálni annak működését. Ennek során kiderült: a jelenleg az athéni Nemzeti Múzeumban megtekinthető gépezet mind tervezésében, mind működésében évszázadokkal megelőzte a hasonló csillagászati szerkezeteket, amelyek csak a 14. században bukkantak fel Európában.
Andrew Carol, az Apple szoftverfejlesztője most legóból készítette el a szerkezet mását. A szakember számára nem ez volt az első rekonstrukció: korábban Babbage differenciálgépét modellezte hasonlóképp. A műanyag masina 30 nap alatt készült el, 1500 Technic legóból és 110 fogaskerékből. Bár a végeredmény méretben eltér az eredetitől, ennek csupán az az oka, hogy Carol szabványos, boltban kapható építőelemeket használt az építkezés során.
A legó-gépezet egyébként tökéletesen működőképes, és közel pontosan, egy kétórás intervallumon belül jelzi előre a hold- és napfogyatkozásokat is.
A koncepció, a tervezés és az építés folyamata
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- A gúnynév, amit komolyan vettek: a „Legyőzhetetlen Armada” 08:13
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap