Felnyitották Tycho Brahe sírját
2010. november 16. 08:27 MTI
Felnyitották hétfőn Tycho Brahe (1546-1601) híres dán csillagásznak a prágai Tyn templomban lévő sírját, hogy földi maradványait megvizsgálva megpróbálják tisztázni a férfi halálának okát. Az exhumálást dán tudósok kérték egy éve a prágai városházától, illetve az egyházi hivataltól.
Korábban
Brahe földi maradványait dán és cseh szakértők közösen vizsgálják meg Jens Vellev dán régésznek, az Aarhusi Egyetem munkatársának vezetésével. A csillagász halálának valódi okát csontjai, haja és ruházata maradványainak elemezésével szeretnék tisztázni. A munkálatok elvégzésére öt nap áll a tudósok rendelkezésére.
Kora reggel - első lépésként - felemelték a sírt takaró kőlapot, majd az alatta lévő, téglából készült lapban egy apró lyukat fúrtak, amelyen keresztül kamerát vezettek be a sírba. A felvételek a régi feljegyzéseket bizonyítva megmutatták, hogy a sírban két személy nyugszik: Tycho Brahe és a felesége.
A csillagász ónlapokból készült koporsóját délután négy óra körül sikerült kiemelni a sírból, majd a Cseh Tudományos Akadémia antropológiai intézetébe szállították, ahol a vizslálatokat lefolytatják. A tervek szerint a koporsót péntek délután helyezik vissza a sírba ünnepi mise keretében. A megállapodás szerint Brahe nejének nyugalmát nem bolygatják meg.
Tycho Brahe a 16. század végén utazott Prágába II. Rudolf cseh király és Habsburg-császár meghívására. 1601-ben halt meg, és az Óvárosi téren lévő Tyn templomban helyezték végső nyugalomra. Elhunytának körülményeit homály borítja. Egyes szakértők szerint epekő okozta a halálát, mások szerint mérgezés végzett vele. Ez utóbbi elméletet támogatja Bent Kaempe dán toxikológus minapi elemzése is, amely szerint a Brahe szakállából 1901-ben vett minta szokatlanul nagy adag higanyt tartalmazott. Keampe szerint Brahe mindazonáltal saját magát mérgezte meg, amikor magán próbálta ki a különböző elixíreket.
Legutóbb Peter Andersen történész döbbentette meg a dán közvéleményt azzal, hogy felfedezte Brahe állítólagos megmérgezőjének, távoli rokonának, Erik Brahe svéd arisztokratának a naplóját. Andersen szerint a gyilkosságot IV. Keresztély dán király rendelte meg.
Egy legenda szerint Brahe azért halt meg, mert szétrepedt a húgyhólyagja, amiért az etikett miatt nem mehetett ki egy lakomáról II. Rudolf távozása előtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Eredménytelenül szervezett titkos béketárgyalásokat David Ben-Gurion
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap