2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Örökségi bolyongás iskolától erőműig

2010. szeptember 17. 14:39

Az idei Felemelő évszázad programsorozathoz csatlakozva a 13. Kulturális örökség napjainak kínálata a 19. század örökségére koncentrál, de számos más jellegű helyszín is várja a látogatókat szombaton és vasárnap a Kárpát-medence 270 településének több mint 700 épületében. Szubjektív ajánlónkban tavaly a szerkesztőségünk által favorizált helyszíneket mutattuk be, idén Kertész Margitot, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal egyik munkatársát kértük meg, válasszon tíz érdekességet, amit szívesen felkeresne.

Kertész Margit, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának munkatársa megkeresésünkre az alábbi listát állította össze. Elmondása szerint igen nehéz feladat elé állítottuk: ahogy azt a www.oroksegnapok.hu oldalon is láthatjuk, a rendezvény programja idén is kiemelten gazdagra sikeredett, ahonnan mindenki saját ízlésének megfelelően válogathat. Emellett Kertész nagyon fontosnak tartja a Magyarázom a házam programot, amely a kortárs építészetet népszerűsíti, illetve a templomok éjszakáját és az egyes bemutatkozó településeket is.

Elsőként a Pest megyei Pusztazámort ajánlja, ahol az 1999-ben épült vendégház (Pusztazámor, Kmoskó M. u. 2.) pihenési lehetőséget kínál a látogatóknak, és ahol a Zámori Kör szervezésében autóbusz indul a Vendégháztól szept. 19-én 11h-kor a falu nevezetességei és a Regionális Hulladékkezelő Központ megtekintésére. Útvonal: Regionális Hulladékkezelő Központ – Öreg Tölgy Kastélyfogadó – Zámorhegyi remeteség és sírkert – Konrád-gyűjtemény, időtartama 4 óra.

Szintén Pusztazámorhoz köthető a Konrád-gyűjtemény (Pusztazámor, Kossuth u. 26., V: 13–18h), ahol borászati eszközök és kapcsolódó dísztárgyak gyűjteménye tekinthető meg, illetve az üvegcsiszoló műhely (Pusztazámor, Park u. (külterület), V: 10–18h) – ez utóbbiban felfedezhető, hogy miként válik Csóli Csaba üvegcsiszoló aranykoszorús mester keze alatt a sima üveg ólomkristállyá?


Fotó: műemlékem.hu

Pusztazámor fő nevezetessége a 13. századi román templomrom maradványaira épült zámorhegyi remeteség, amelyet 1752-ben Mentler Mihály emeltetett, aki a török uralom után elnéptelenedett községet újratelepítette. A II. világháború alatt elpusztult templomot rekonstrukciója után 1994-ben szentelték fel. Állandó vallás- és helytörténeti kiállítás látható benne. A temetőkert vasárnap délután tekinthető meg.

A romániai sztánai Varjúvár Kós Károly eredetileg nyaralónak szánt, végül családi házként használt, saját tervezésű lakhelye, melyben a magyar történelem és irodalom több kiemelkedő alakja is megfordult vendégként. Többek között pl. a sztánai látogatás ihlette Móricz Zsigmondot a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című művének megírására. Kós Károly építész, író, grafikus. Fia, dr. Kós Károly néprajztudós ebben a házban született. Az épület az erdélyi magyarság szimbólumává vált. A Kulturális Örökség Napjain két szobát nyit meg Kós Béla, Kós Károly unokája, dr. Kós Károly fia az érdeklődők számára, azt a két szobát, melyben Kós Károly tervezett, és később fia, dr. Kós Károly néprajztudós is alkotott. (További információ: www.drkoskaroly.hu)

Kertész Margit ajánlotta a Múlt-kor olvasóinak figyelmébe a kemencés dombi csűrt is (Tornabarakony, Dózsa György u. 22.). A GPS ezen esetben nehezen járható utat jelöl, helyette a Bódvaszilas− Komjáti−Tornaszentandrás−Tornabarakony útvonal ajánlható. A csűrrehabilitáció modell lehet a környék települései számára az épített örökségünk „életben tartására”. Egy újjáépített épület, mely Tornabarakony hagyományos csűrjeinek mintájára készül, hagyományos anyagokból és szerkezetekkel, de új, közösségi funkciók megvalósításának céljából.

A tornabarakonyi Kemencésdombon szeptember 18-án 14h-kor kezdődik a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával épült Cserehátra jellemző keresztcsűr avatása. A kiállítás megnyitó az Árok zenekar és a Bódvavölgyi Néptánc együttes segítségével történik majd, és a látogatók megkóstolhatják a barakonyi kőttest is. (További információ: www.fbarakony.fw.hu)

Következő helyszínünk a tornabarakonyi Levendulás Ház – Élő Tájház (Dózsa György u. 14.). A falu zártsága miatt megőrizte a Cserehátra jellemző népi lakóházak sajátságos megjelenését, hangulatát. A Levendulás házat 1912-ben építtette a Csukerda család. Jelenleg a konyha és a tiszta szoba tekinthető meg, a berendezés a 20. század 20-as, 30-as éveire jellemző módosabb gazdaházat idézi. Lekvárfőzés előzetes bejelentkezés alapján (06-20-3247678, [email protected]).

Ezután pedig az ikerszentélyes román kori templom megtekintése következhet: a Szent András plébániatemplom a 12. századból való, első írott említése 1283-ból található. A különleges kettős szentély és a hozzátartozó kisebb méretű négyszög alakú hajó a 12. század végén épült. A 14. század első felében gótikus hajóval bővítették a nyugati irányba, majd a török alatt rommá vált templom újjáépítését a 18. század közepén kezdték meg. A templom barokk berendezése: festett karzata, szószéke ekkor készült.

Érdekes, és különleges látnivaló a budapesti Külügyminisztérium (Bem rkp. 47.): a ház valójában épületegyüttes, a 20. század elején épült szárnyból és a '90-es években hozzáépített épületből áll. A vezetés 20−30 fős csoportokban, 20 percenként indul, biztonsági átvilágítást követően, a Bem téri főbejárattól. Útvonal: Aula − télikert − Futárosztály − miniszteri dolgozószoba − titkárság − Andrássy-terem − konferenciaterem, válságkezelő központ − Panoráma étterem, tetőterasz − könyvtár. (Szo: 9.45−18h, V: 9.45−18h)

Még ennél is különlegesebbek a fűzfőgyártelepi használaton kívüli földalatti erőmű műtárgyai, amely az 1930-as években épült és 1972-ig üzemelt. Feladata a biztonságos energiaszolgáltatás volt a háborús viszonyok között. Működése az 1970-es évek elejére gazdaságtalanná vált, ezért az üzemeltetését beszüntették. A berendezéseket kiszerelték, jelenleg a térszint alatti speciális építőipari műtárgyak láthatók. Mindkét nap séta indul: 9h, 12h és 15h-kor a Nitrokémia Zrt. Igazgatósági épülete (Munkás tér 2.) elől, időtartama: 1,5 óra.

Végül, de nem utolsósorban a gödi Búzaszem Általános Iskolát (Göd, Vécsei u. 1.) ajánljuk: építészeti és belsőépítészeti tárlatvezetése során világossá válik, hogy az épület térszervezése, építészeti megjelenése követni kívánta a nevelési koncepciót. Az épületek egy udvar és az ott álló kápolna körül állnak, a tantermek családias lakóegységekben kapnak helyet (nappalival, konyhával, kályhával), az aula az udvar fedett folytatása. Vezetés a tervező szavaival. Találkozó a Kusché Ernő u. 1. alatt szept. 18-án 13h és 15h-kor, időtartama 1 óra, vezető: Salamin Ferenc. (További információ: www.buzaszem.hu)

Ön mit látott, vagy mit nézne meg szívesen? Ötleteit és élménybeszámolóit a hozzászólásokban, vagy az [email protected] címre várjuk.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár