Együttműködnek a magyar és a szlovák levéltárosok
2010. június 2. 08:18
2010. május 31-én Kassa város főpolgármestere, Ing. František Knapík és Reisz T. Csaba, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója együttműködési keretszerződést kötött a levéltári szakmai kapcsolatok erősítésére és bővítésére.
Korábban
Kassa városának levéltára (Arhív Mesta Košice) és a Magyar Országos Levéltár (MOL) munkatársai között az elmúlt évek során egyre szorosabb együttműködés bontakozott ki 2006 óta, aminek II. Rákóczi Ferenc fejedelem kassai újratemetésének centenáriuma volt a kezdete.
Ennek jegyében 2006. június 2-án, Kassán került sor a Rákóczi Kassán 1906–2006 rendezvénysorozat keretében a II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársai földi maradványainak Kassára hozatala c. kiállítás megnyitására a helyi Löffler Béla Múzeumban. A Henszlmann Imre Történelmi Társaság által rendezett kiállításhoz a Magyar Országos Levéltár is jelentős mértékben hozzájárult a témához kötődő dokumentumai, illetve fotói Czikkelyné Nagy Erika által készített digitalizált reprodukciói révén.
A számos érdeklődőt — köztük a kassai levéltár igazgatóját — vonzó kiállítás megnyitó beszédét Katona Csaba, a Magyar Országos Levéltár levéltárosa tartotta meg. Ugyanezen év őszén Kassa Város Levéltára és a Magyar Országos Levéltár Kassán közösen rendezte meg a II. Rákóczi Ferenc Kassán 1906–2006 című nemzetközi tudományos konferenciát október 27–28-án: a szlovák, magyar, német, osztrák, cseh és lengyel előadók által fémjelzett konferencia anyaga a közeljövőben kétnyelvű kötetben fog napvilágot látni a két intézmény közös kiadásában.
Ez a mind szorosabbá váló együttműködés erősödött tovább 2010. május 31-én, amikor Kassa város főpolgármestere, Ing. František Knapík, Jozef Filipko alpolgármester és dr. Jozef Kirst levéltárigazgató kíséretében látogatást tett előbb Budapest Főváros Levéltárában (BFL), majd a Magyar Országos Levéltárban. A látogatás keretében a főpolgármester úr együttműködési megállapodást írt alá Reisz T. Csabával, a Magyar Országos Levéltár főigazgatójával.
A keretszerződés célja az, hogy a felek „hozzájáruljanak a tudásalapú társadalom és gazdaság fejlődéséhez, megerősítve a tudomány eredményeinek ismeretén alapuló tájékoztatást, valamint emeljék az intézményeikben folyó szakmai munka színvonalát”. Az együttműködés célja továbbá, hogy olyan szervezeti formákat és információs rendszereket alakítsanak ki, amelyek megfelelő keretet biztosítanak a nemzetközi tudományos, illetve a levéltári szakmai kapcsolatok erősítésére, bővítésére.
A felek arra is törekednek, hogy a középkori és kora újkori levéltári forrásokat minél nagyobb számban digitalizálják, adatbázisban rögzítsék és interneten keresztül hozzáférhetővé tegyék, és e törekvéseikben egymást szakmai tudásukkal támogassák. Az együttműködési megállapodás aláírásán prof. dr. Gecsényi Lajos, a MOL nyugalmazott főigazgatója, dr. Á. Varga László, a BFL főigazgatója, a MOL több vezetője és munkatársa, valamint a magyarországi tudományos élet számos képviselői is jelen voltak.
A megállapodás aláírását követően a vendégek Trostovszky Gabriella mb. főigazgató-helyettes kalauzolásával megtekintették a MOL Bécsi kapu téri főépületét és a Dőry Ferenc Törvényszobát, majd kötetlen beszélgetéssel fejezték be a programot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Aragóniai Beatrix személyében az egyik legelőkelőbb európai dinasztiából szerzett feleséget Mátyás király 20:20
- A korszakban sokakat megbotránkoztatott a Bethlen-Peyer paktum titkos záradéka 18:05
- Kegyetlen büntetést kapott XV. Lajos merénylője 16:05
- A szovjet atomprogram sikere késztette az amerikaiakat a hidrogénbomba kifejlesztésére 15:06
- Széchenyi István egy mozaikcsalád élén 10:35
- Hendrick Avercamp találkozása a kis jégkorszakkal 09:50
- Már első rendezésével maradandót alkotott Makk Károly 09:05
- Máig számtalan kérdőjel lengi körül George Patton tábornok autóbalesetét tegnap