A győzelem kertek enyhítették a válságot
2010. január 6. 11:20 Balázs Bálint
A második világháborús hadigazdálkodás idején tömegek számára vált mindennapossá a városi kertészkedés. Rosta Gábor új könyve, A városi tanya a válság idején alkalmazható intézményes praktikák múltbeli és jövőbeli világáról szól.
Korábban
A városi tanya című könyv abból a helyzetértékelésből indul ki, miszerint a történelemben először a városlakók többen lettek a Földön, mint a vidékiek. Márpedig e demográfiai tény alapvetően változtatja meg az élelmiszerfogyasztás korábbi mintázatát is. Új keletű élelmiszer-biztonsági bajaink tovább fokozzák a helyi élelem iránti igényt, az önellátási törekvéseket.
A második világháborút megélt generációk sikeresen maguk mögött hagyták a nehéz időket, az utánuk következő nemzedékek elég nehezen boldogulnak. A történelemben pedig jólét és szegénység mindig is váltogatta egymást; érthetetlen miért is gondoltuk-gondoljuk azt, hogy az elmúlt évtizedekben megszokott gazdasági növekedés örökké tart majd?
Nagy-Britannia a világháború alatt - a nemzet túlélése érdekében - helyben termelt élelmiszerrel segített magán: az élelmiszer-behozatalt az import függőséget a legmagasabb szintű önellátással váltotta fel. Nem maradt föld művelés nélkül: mindenhol burgonyát, zöldségeket, gyümölcsöt termesztettek. Állami juttatásként járt a földhasználat. A Victory Gardens, vagyis Győzelem kertek mozgalma elérte, hogy az önkormányzatok művelhető földterületet adjanak minden igényelőnek, a szabályozás előírta, hogy legalább 250 négyzetméternyi földet kell adni mindenkinek, aki vállalja annak megművelését. A gyerekek az iskolában központi elosztás útján jutottak tejhez. A saját művelésű kertekből a háztartások kalóriabevitelének legalább fele származott.
A háború által közvetlenül nem sújtott Egyesült Államokban is működtek a Győzelem kertek. A fenti képen egy 1941-es képregényben Superman, Batman és Robin is egy győzelmi kertben látható. 1944-re az Egyesült Államokban annyira felfejlesztették a programot, hogy az amerikai asztalokra kerülő zöldségek kétötöde saját művelésű kertekből került ki.
Eleanor Rooseveltnek már volt konyhakertje a Fehér Házban, most Michelle Obama hozott létre hasonló veteményes kertet a Fehér ház parkjában.
Az egészségesebb táplálék érdekében létrehozott 100 négyzetméteres biokonyhakertben 55 zöldségnövény mellett eperágyás és méhkaptár is található.
A válság rendszerint a leginkább exportfüggő országokat bírta rá példamutató önellátásra és takarékosságra. Most azonban a világ felgyorsult átalakulását egyre intenzívebben éljük meg, anélkül, hogy tanulnánk a múltbeli tapasztalatokból, őseink tudásából. A válságban rejlő lehetőség életstratégiájának megtalálásában segít ez a könyv, a bolygó adottságaihoz és a természet rendjéhez igazodó önellátó, takarékos szemlélet érzékletes bemutatásával. A mintaadó történeti példák alapján lehetséges a megújulás: olyan életformát is kialakíthatunk, amely ökológiailag üdvös, társadalmi és gazdasági szempontjaink szerint hosszútávon fenntartható.
A közösségi kertek szervezésének részletei a www.avarositanya.hu honlapon olvashatók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Látványos színpadi shownak hitték Richmondban a tűzvészt 09:54
- A Watergate-botránnyal teljesen aláásta hatalmát Richard Nixon 09:05
- Vígjátékba illő módon lopták el a Végzet kövét tegnap
- Nem is Dom Pérignon találta fel a pezsgőt? - 10 érdekesség a habzó italról tegnap
- Az űr meghódítására hívta fel az emberiség figyelmét Stephen Hawking tegnap
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását tegnap
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon tegnap
- Életének utolsó éveit házi őrizetben töltötte a zseniális Galileo Galilei tegnap