Világörökségi címbe kerülhet a felújítás
2009. október 29. 09:54 The Guardian
Nem sikerült túl jól a bolíviai Akapana piramis rekonstrukciója: az UNESCO szerint ugyanis az épület ebben a formájában lekerülhet a szervezet világörökségi helyeinek listájáról.
Korábban
Tiwanaku (Tiahuanaco) a Nemzeti Régészeti Unió engedélyével, a turizmus fellendítése érdekében döntött a piramis felújítása mellett, hiszen évente több ezren érkeznek oda, hogy alig 10 dollár fejében megnézzék az építményeket. Az ötletet valószínűleg az útikönyvek adhatták, amelyek szerint a dombra emlékeztető piramis elég szegényes állapotban van.
A munkások a legnagyobb dél-amerikai, inkák előtti piramist vályoglapokkal vonták be, hogy még hatásosabban nézzen ki. Egyes szakértők szerint azonban ez az egyébként is vitatott művelet a terület világörökségi címébe kerülhet majd.
Az építményt ért károkat felülvizsgáló José Luis Paz szerint a probléma egyik oka az lehet, hogy senki nem tudja, az építmény eredetileg miként nézhetett ki, és a helyiek ezért saját kezükbe vették a tervezést. A helyszín ásatásait is vezető Paz szerint a vályog nem csak kinézetre ronda, de statikai károkat is okoz, ugyanis a plusz tehertől össze is omolhat az épület. A hatóságok azonban megvédték a renoválást: szerintük a piramist eredeti formájában állították helyre.
A döntést azonban az ENSZ illetékesei hozzák majd meg, akik hamarosan a helyszínre utaznak, hogy felmérjék a károkat. Tiwanaku egyébként 2000-ben került fel a listára építményeivel, amelyet a Bolivia, Peru, Argentina, és Chile területén, i.e. 1500 és i.sz. 1200 között virágzó kultúra alkotott. A piramist i.sz. 300 és 700 között építhették.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap