2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hétvégi várkalauz: Fonyód

2009. február 13. 14:32

Fonyód a Balaton egyik ismert üdülőhelye, a forró nyári hónapokban vízpartját az enyhülést kereső emberek tömegei keresik fel. Amikor végigtekintünk a színes vitorlások forgatagán, a csillogó hullámok között önfeledten lubickoló gyermekek hadán, nem is gondolnánk, hogy évszázadokkal ezelőtt itt elődeink milyen élethalálharcot vívtak az ellenséggel. Hagyjuk hát el a strandot egy időre, hogy a városka néhány utcával arrébb fekvő részén felkereshessük a fonyódi palánkvárat!

Ezen a területen a középkorban - sokkal magasabb vízállás mellett - hatalmas nádasok terültek el, és csak néhány kiemelkedő magaslat volt alkalmas az emberek letelepedésére. Ezek egyikén építették fel Fonyód plébániatemplomát. A régészeti kutatások során felszínre hozták és konzerválták a kicsi, négyzetes alaprajzú egyházi épületet, melyet a 14. században bővítettek ki.

A pannonhalmi apátság földesúri függésében élő halászcsaládok életét a 16. században az országra vetődő sötét viharfelhők alapvetően megváltoztatták. A szultánok hódításai óriási darabokat hasítottak ki Magyarország területéből. Védekezésül a Bécsben székelő Haditanács többszörös tagozódású végvárrendszert alakított ki, amelybe a nagyobb erősségek mellett a jobbágyfalvak katonai szempontból alkalmas épületeit is belevették. Így tett az akkoriban már fonyódi földesúrnak számító, Palonyai Magyar Bálint is, aki a kőből emelt, magas toronnyal rendelkező templom köré húzatott egy erődítést. Az ingyenmunkára kirendelt jobbágyok vaskos facölöpöket vertek le a talajba hosszú, kettős sorban, melyeket vesszővel fontak össze, belső területét agyagos földdel döngölték le. Befejezésül - a felgyújtás ellen védekezve - kívülről vastagon sárral kenték be a palánkfalat.



Sok száz ilyen sietve készített, a korabeli szövegekben „kastélynak” leírt palánkvár nőtt ki a hódoltság idején a földből, hogy bázisul szolgáljon a szembenálló feleknek. Bár a koronás fők sokszor hivatalosan békét hirdettek, a valóságban azonban az örökös portyázások, lesvetések, vásárütések, a békés lakosság túszul ejtése, vagyontárgyaik és jószágaik elrablása vált mindennapos gyakorlattá a magyar és török harcosok körében.

A somogyi vidéken az 1560-as évekre egyre szűkült a kör a fonyódi palánknál, melynek környéke addigra török kézre került. Ezt a partszakaszt csak Magyar Bálint messze földön híres vezéri rátermettsége tudta csak megmenteni az ellenséges áradattól. Azt viszont már ő sem tudta megakadályozni, hogy alig öt kilométerre, Bézsenypusztánál egy palánkot ne emeljen az ellenség. Miután 1575-ben Magyar Bálint meghalt, az oszmán csapatok mindent elsöprő rohamot intéztek a fonyódiak ellen.

A négyszögletes védőművek mögött mindhalálig védekeztek a magyar végváriak, de a túlerő diadalmaskodott felettük. A győztesek halomba hordták a védők holttesteit, és a palánkvárral együtt elégették azokat, majd diadalmasan elvonultak. Ezzel a végvár katonai szerepe lezárult, többé építették újjá. Az 1990-es években lelkes helyi lokálpatrióták összefogásával feltárták a történelmi emlékhelyet, hogy méltóképpen emlékezhessenek meg a hazájukért életüket áldozó magyar vitézekről.

Fonyód a Google Térképeken

Légifotók a Civertan oldalán

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár