Váratlan füles segítette leleplezni az igazi robbantókat
2024. november 29. 18:06 Múlt-kor
1975-ben hat férfit életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek. A vád szerint ők feleltek az egy évvel korábban, 1974 novemberében végrehajtott birminghami kocsmarobbantásokért és ezzel ők öltek meg 21 embert. Chris Mullin munkáspárti képviselő azonban fülest kapott, nem a valódi elkövetők állnak a bíróság előtt.
Chris Mullin munkáspárti képviselő 2009-ben, aki fülest kapott az eredeti tárgyalások során az vádlottak ártatlanságáról (Kép forrása: Wikipédia / Maggie Hannan / CC BY 2.0)
Korábban
Birmingham belvárosát egyetlen perc alatt két robbantás rázta meg 1974. november 21-én este. A zsúfolt bárok tele voltak vendégekkel, akik közül 21-en életüket vesztették, több mint kétszázan pedig súlyosan megsebesültek. A brutális terrortámadásért hamarosan hat férfit állítottak bíróság elé, akiket életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek. Később új bizonyítékok kerültek elő, melyek szerint az ártatlanul elítélt „birminghami hatok” nem is lehettek az igazi tettesek.
Nagy-Britannia egyik legnagyobb tömeggyilkossága történt 1974. november 21-én. Csütörtök este volt, Birmingham belvárosában zajlott az élet, a Mullberry Bush és Tavern in the Town bárokban is így volt, zsúfolásig teltek szórakozni vágyó vendégekkel. 20 óra után nem sokkal azonban mindkét kocsmában pokolgép robbant, ami összesen 21 emberéletet követelt, míg több mint kétszázat súlyosan megsebesített.
Gyanús hang a telefonban
A „birminghami hatok” hamar a rendőrség látókörébe kerültek. Nem sokkal a támadás előtt hagyták el a várost, hogy részt vegyenek ismerősük, James McDade temetésén, aki egy héttel korábban vesztette életét. Az IRA-hoz köthető férfi véletlenül ölte meg magát, mikor a bomba, amit a Conventry-ben a telefonközpontnál helyezett el, idő előtt felrobbant.
Illusztráció: Brit katonák és rendőrök két járművel a Belfasti Europa Hotel mögötti utcában, 1974-ben
A merényletet az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) vállalta magára. Az 1922 és 1969 között aktív nacionalista, katonai jellegű szervezet utódjának tartotta magát az Ideiglenes Ír Köztársasági Hadsereg is (PIRA), ami 1969 után elődje nevét használva működött tovább. Ebben az évben nem ez volt az első hozzájuk köthető robbantás. Februárban katonákat és családtagjaikat szállító buszon robbant bomba, ami tizenkét ember halálát okozta, de célpontjuk volt a Tower és a Parlament épülete is. Pár héttel a birminghami támadás előtt a Surrey megyei Guilfordban hasonló merényletet követtek el két kocsma ellen. Az IRA tevékenységére utalt az a gyanús telefon, ami 20 óra 11 perckor a birminghami Post and Mail irodájába érkezett. Ebben ír akcentussal beszélő férfihang figyelmeztetett a merényletre, de rossz helyszínt adott meg, így a robbantás előtt lehetetlen volt a két bár kiürítése.
Téves ítélet
Chris Mullin fülese végül beigazolódott, a bíróság 16 évnyi börtön után felmentette a „birminghami hatokat”, akik később kárpótlásban is részesültek. Mullin oknyomozó munkába kezdett, hogy felkutassa a merénylet valódi elkövetőit. Az 1986-ban Az ítélet tévedése (Error of Judgement) címmel megjelent könyvében számolt be az ügy fejleményeiről. Leírta, hogy néégy emberhez vezettek a nyomok, mint lehetséges elkövetők, de a nevüket nem árulta el, hanem X, Y, Z és az „ifjú ültetvényes” néven hivatkozott rájuk. Miután a „birminghami hatok” 1991-ben szabadultak, a valódi elkövetőket nem kerítette kézre a rendőrség az ügyben még mindig sok a kérdőjel.
Újranyitott birminghami akta
Az egyik áldozat hozzátartozója 2019-ben, 45 évvel a támadás után, kérvényezett vizsgálatot, amely során az egyik korábbi tanú négy nevet fedett fel. Az „O” tanú, állítása szerint az IRA vezetőjétől szerzett információk alapján árulta el a lehetséges elkövetőket, Mick Murray, James Francis Gavin, Seamus McLoughlin és Michael Hayes nevét említve. Ezt az információt Mullin is alátámasztotta, megnevezve, hogy a könyvben emlegetett X, Y, és Z valójában Murray, Gavin és Hayes. Az „ifjú ültetvényes” kilétét azonban továbbra is homály fedte, semmi nem támasztotta alá, hogy a felmerülő negyedik név, az azóta meghalt Seamus McLoughlin lett volna.
Paddy Hill 2015-ben, a „birminghami hatok” egyik tagja, akit tévesen ítéltek el a merénylet után Fotó: Wikipédia / Brian O'Neill /CC BY-SA 4.0
2020 novemberében az új vizsgálatok eredményeképpen egy férfit őrizetbe vettek, de másnap kiengedték. Az ötven éve történt merénylet valódi felelőseit máig nem találták meg. Az 1969 óta tartó terrorcselekmény-sorozatot végül 1998-ban a nagypénteki megállapodás tudta megfékezni, majd az IRA 2005-ben jelentette be katonai tevékenysége felfüggesztését. Az IRA támadásaiban majdnem háromezer ember vesztette életét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit 18:06
- Már a kereszténység előtt is a téli ünnepek szereplői voltak a krampuszok 16:05
- 10 érdekesség, amit nem tudtál a Mikulásról 15:05
- Tetoválástól az arcfelismerésig: a személyazonosítás története 14:05
- Különös hagyományok szerint élt az ősi azték társadalom 09:05
- Már gyerekként is rajzaival akarta elkápráztatni a világot Walt Disney tegnap
- Valósággal befagyott a németek Moszkva elleni támadása tegnap
- Újabb különleges koncertekkel folytatódik az MVM Classic&Club sorozata tegnap