Isztambulba kényelmesen: a békeidők étkező- és hálókocsijai
2021. november 12. 09:50 Fejes Antal
„Czélszerű újításnak vehető, hogy a kocsi két végére helyezett külön női és külön férfi toilettek vannak berendezve, valamint a hálófülkék is nemek szerint vannak elválasztva” – számolt be a Központi Vasúti és Közlekedési Közlöny 1880. november 3-án a később Magyarországon is megjelenő belga–brit gyártású étkező- és hálókocsikról. Hazánkban az Orient Expressznek köszönhetően terjedtek el. XX. századi sorsuk a magyar történelem hű lenyomata.
Korábban
A legújabb igényeknek megfelelő
A vasúttársaságok kezdetben sem Európában, sem Észak-Amerikában nem üzemeltettek étkező- és hálókocsikat. E járművek építését először az Egyesült Államokban kezdték meg. 1858-ban indult az első Pullmann-féle hálókocsijárat, majd néhány évvel később, 1863-ban az étkező- és termeskocsik is sínre kerültek.
Európában George Nagelmackers belga kereskedő létesítette az első hálókocsi társaságot, amely 1872-ben „Compagnie Internationale des Wagons-Lits” (CIWL) néven alakult meg. Angliában is alakult egy hasonló társaság. 1876-ban egyesültek, és létrejött a „Compagnie Internationale des Wagon-Lits et des Grands Express Européens”, amely kezdetben 53 hálókocsiból álló kocsiparkkal rendelkezett. Első járatuk 1877-ben indult el Párizs és a dél-franciaországi Menton között. A hálókocsik bevezetése után Európában, így Magyarországon is hamarosan sor került étkezőkocsik építésére és indítására.
A Központi Vasúti és Közlekedési Közlöny 1880. november 3-án az alábbiakban számolt be az új járművekről:
„A kiállított személykocsik igen szépek, legszebb közöttük a Compagnie internationale des wagon-lits által kiállított roppant nagy hálókocsi; valamennyi kocsik kitűnnek gyönyörű fénymásolásuk által ugy a munka minőségére, mint a színek választására nézve. A kocsik majdnem kivétel nélkül Westinghouse-féle fékekkel vannak ellátva, a majdnem általánosan alkalmazott fűtési rendszer Bellroche találmánya; a legtöbb kocsin a rendes hordrúgókon kívül a hossztartány szerkezeti üregében ruggyantavánkosok is alkalmaztattak, melyeken közvetlenül nyugszik a kocsiszekrény. Az egyes szakaszok természetesen a Belgiumban és Francziaországban dívó szokás szerint I-ső osztályban 8, a II-ik osztályban 10 személyre vannak berendezve.
A fentebb már említett hálókocsi oly csinos, berendezése oly czélszerű és a legújabb igényeknek megfelelő, hogy a hálókocsik mindinkább elterjedő használata mellett, nem leend érdektelen jegyzeteimből egy-két részletesebb adatot kiemelni. A kocsi-szekrény hossza 14 mét., tiszta magassága középett 2,35 méter; 6 fülke 14 ágyra van berendezve, melyek mindegyike kényelmes területtel bír (1,95 mét. hosszban, és 0,85 mét. szélességben.); az egyes kis salonok rejtett rugók a segítségével egy pillanat alatt alakíthatók át hálószobákká, a pamlagok egyszerűen 180 fokkal hossztengelyük körül forognak, és az alólról odacsatolt kész ágy fölébe kerülnek; épp úgy képeztetnek a felső ágyak a pamlagok háttámláiból. Czélszerű újításnak vehető, hogy a kocsi két végére helyezett külön női és külön férfi toilettek vannak berendezve, valamint a hálófülkék is nemek szerint vannak elválasztva. A kocsi meleg vízzel fűttetik; a női toilette melletti fülkében helyeztetett el a kőszénnel fűthető kályha, melyből a melegített víz csövekbe és így a kocsin végig vezettetik. A kocsi alatt alkalmazott roppant nagy gáztartó szolgáltatja a világítást; a kocsiba csak két végén, úgy oldalt, mint a homlokfalon alkalmazott lépcső, illetőleg ajtókon át lehet jutni; a szokatlan nagy ablaktáblák, az azokon és az egyes szakaszokban alkalmazott nehéz veres selyem függönyök az egész kocsinak kedélyes, barátságos jelleget kölcsönöznek.”
A Wagon-Lits-kocsikkal felszerelt Orient Expressz volt az első a nagy expresszvonatok sorában. 1883 és 1889 között Párizs–Bécs–Budapest–Bukarest–Várna útvonalon közlekedett, innen hajóval lehetett továbbutazni Isztambulba. A törökországi szakasz kiépülése után, 1889-től a vonal Párizs–Bécs–Budapest–Bukarest–Isztambulra módosult, az akkori török fővárosban a vonatok a Sirkeci pályaudvarra érkeztek. A háromtengelyes kocsikból álló szerelvényben két, 14 személyes hálókocsi és egy 24 személyes, központi konyhával ellátott étkezőkocsi kapott helyet. Magyarországra az el az első hálókocsik Orient Expresszel jutottak.
A MÁV 1885-ben kötötte az első megállapodást a Wagon-Lits társasággal, de a rendszeres forgalom csak négy évvel később lett valósággá. A szerződés háló- és étkezőkocsik beszerzésére és közlekedtetésére vonatkozott. A megegyezést a társaság részéről Georges Nagelmackers, a magyar kormány oldaláról pedig Baross Gábor szignálta. Tizenöt évi időtartamra kötötték, és érvényességét később póthatározmányokkal hosszabbították meg. A szerződés életbelépésekor Budapest–Bécs, Budapest–Brassó, Budapest–Belgrád, Budapest–Fiume, Budapest–Kassa vonalakon hálókocsikat, Budapest–Bécs, Budapest–Brassó, Budapest–Belgrád és Budapest–Ruttka útvonalakon étkezőkocsikat helyeztek forgalomba. A Wagon-Lits ezeken a szakaszokon tizenöt hálókocsi és kilenc étkezőkocsi közlekedtetését vállalta. A társaság Budapesten is nyitott irodát; a MÁV menetjegyirodája és a Wagon-Lits ügynöksége egy ideig a Hungária Szállodában üzemelt. Nemcsak a MÁV vonalain közlekedtek étkező- és hálókocsik. A többi hazai magánvasút társaság sem akart lemaradni, és az utazás kényelemének növelése érdekében a belföldi forgalomban is megjelentek a kocsik.
A XIX. század utolsó évtizedében a Wagon-Lits már többségében olyan expresszvonatokat indított, amelyekben két-három hálókocsit, továbbá úgynevezett szalonkocsit és étkezőkocsit közlekedtetett. A háló- és étkezőkocsik számának növekedése ellenére sem alakultak ki egységes kocsitípusok. Favázas szerkezetűek, három, majd négy tengelyesek voltak, Westinghouse-fékrendszerrel, gázvilágítással, egyszerű gőzfűtéssel szerelték fel őket. A barokk pompát idéző belső berendezés, a dús díszítésű csillogó rezek, az intarziás mahagóni borítás és az exkluzív, monogramos, nyomott mintás bőrgarnitúrák azt a szándékot tükrözték, hogy az utazás kényelmét elsősorban a kiváltságos osztályok részére kívánták biztosítani.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap