Interaktív térképen az elmúlt 4 ezer év csatái
2016. március 8. 15:10
Egy interaktív, kereshető és nagyítható világtérképre került fel a történelem elmúlt négy és félezer évének összes katonai konfliktusa, írja a The Telegraph. A holland LAB1100 nevű fejlesztő cég által elkészített „erőszak földrajzi atlasza” nem történelmi forrásokból, hanem a Wikipédia bejegyzései alapján dolgozott, így hagy maga után némi kívánnivalót, azonban a csaták és háborúk interaktív földjére történő utazás garantált.
Korábban
„Elsősorban azt szerettük volna megnézni, mit tudunk kezdeni a Wikipédia, valamint a DBpedia azon bejegyzéseinek földrajzi és időbeli adataival, ahol szerepel a háború vagy a katonai konfliktus kifejezés” – magyarázták Pim van Bree és Geert Kessels fejlesztők. „Természetesen nem tűztünk olyan célt, hogy átfogó vizuális áttekintést adjunk a világon valaha lezajlott minden egyes csatáról” – tették hozzá.
A Wikipédia nem a legmegbízhatóbb történelmi forráshalmaz és a kulcsszavak használata sem hozhatott teljesen releváns eredményt, ugyanakkor érdemes lejegyezni, hogy összesen 12 703 csatát gyűjtöttek össze és helyeztek el a térképen a szakemberek. Az ide kattintva elérhető interaktív térkép működtetése igen egyszerű: az alul megtalálható görgetősáv segítségével tudjuk behatárolni, hogy mely (akár napra pontos) időintervallumra szeretnénk leszűkíteni a keresést. A bal felső sarokban pedig rá is tudunk zoomolni a világtérkép általunk preferált területére.
A térképen a legrégebbi összecsapásként az i. e. 2500 körül zajló csolui csata van feltüntetve, amely a mai kínai Hopej és Liaoning tartományok határainál zajlott le. Bár a készítők közel jártak hozzá, a hagyomány szerint a legrégebbi kínai csata nem ez, hanem a hasonlóan 4500 éve zajló pancsüani összecsapás volt. A történészek szerint a világtörténelem legrégebbi, régészeti és írott dokumentumokkal is alátámasztott, időben pontosan behatárolható katonai konfliktusa i. e. 1457. április 16-ra tehető, amikor Meggidó környékén a III. Thotmesz fáraó vezette egyiptomi seregek csaptak össze a kánaáni törzsekkel.
Az őskorban, valamint a korai ókorban számtalan háborúra kerülhetett sor, ám ezeket képtelenség lenne időben és térben pontosan behatárolni, így ezt nem is lehet felróni a térkép készítőinek. A későbbi korokban már lehet hiányosságokat találni. Például a magyar történelem néhány katonai konfliktusára véletlenszerűen rákeresve a következőket láthatjuk: a muhi és mohácsi csata, az 1664-es szentgotthárdi ütközet, valamint Buda 1686-os visszavétele jól jelenik meg, azonban az 1456-os nándorfehérvári ütközet hiányzik (az 1521-esnél látható egy pötty), a 907-es pozsonyi csata pedig fel van tüntetve, ám valahol Nógrád megye magasságában látható a sárga pont.
A készítők elmondása szerint a Balkánról sokan érdeklődtek a térkép iránt (az 1990-es évek délszláv háborúi viszonylag jól láthatók); terveik szerint az interaktív atlaszt a tanórákon tökéletesen lehet használni a földrajzi és történelmi tudás elmélyítése érdekében. „A térkép folyamatosan változik és frissül, hiszen naponta zajlanak le újabb fontos ütközetek, valamint a kutatók is egyre pontosabb információkat szereznek a múltról” – fogalmazták meg gondolataikat a készítők. A történészek azonban elég szkeptikusak a Wikipédiáról szerzett adatok hitelességével. „Az interneten lévő adatbázisokat bárki szerkesztheti, így a valósságuk elég kérdéses, szerencsésebb lett volna, ha a fejlesztők történészekkel és egyéb szakértőkkel léptek volna kapcsolatba a releváns adatok megszerzése végett” – fogalmazta meg kételyeit a BBC-nek Ellen Leslie brit történész.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.