Hajón lehet csak megközelíteni a szigetet, ahol őskori emberek nyomaira bukkantak
2018. március 30. 20:13 Múlt-kor
Izgalmas felfedezést tettek kanadai kutatók, akik egy őskori család nyomaira bukkantak egy nehezen megközelíthető szigeten. A lábnyomok megerősítésül szolgálnak azon elméletnek, amely szerint a jégkorszak folyamán kelt át Ázsiából Észak-Amerikába az ember.
Korábban
A Kanada nyugati partján talált emberi lábnyomok akár 13 000 évesek is lehetnek, állítják kutatók. Eddigi tudásunk szerint a legutóbbi jégkorszak alatt (amely 11 700 évvel ezelőtt ért véget) keltek át az emberek Ázsiából az akkor (az alacsonyabb tengerszint miatt) egybefüggő szárazföldet képező Bering-szoroson az amerikai kontinensre. Ezután idővel elérték a mai Brit Columbia kanadai tartomány nyugati partját, és a délebbre fekvő partokat is. Kanada csendes-óceáni partján ez a partvidék ma többnyire sűrű erdővel borított és sok esetben csak vízi járművel érhető el, ami megnehezíti az elméletet alátámasztó régészeti bizonyítékok keresését. A Hakai Intézet és a Victoriai Egyetem közös kutatócsoportja a Brit Columbia-i Calvert-sziget dagálykor elárasztott zónájából vett üledékmintákat, ahol a tengerszint a legutóbbi jégkorszak végén két-három méterrel alacsonyabb volt, mint napjainkban.
A mintákban a kutatók huszonkilenc emberi lábnyomot találtak legalább három különböző méretben, amelyeket a radiokarbon kormeghatározás 13 000 évesre datál. A mérések és a digitális képek elemzése alapján a lábnyomok két felnőtthöz és egy gyermekhez tartozhattak, akik mind mezítláb voltak. A lelet azt mutatja, hogy 13 000 évvel ezelőtt jelen volt az ember Brit Columbia nyugati partján, amikor az már kifelé tartott a jégkorszakból. Ez a felfedezés további bizonyítékot ad annak az erősödő elméletnek, hogy az emberek egy part menti útvonalon keltek át Ázsiából Észak-Amerikába a legutóbbi jégkorszak folyamán. A kutatók szerint további ásatások fejlettebb módszerekkel valószínűleg még több emberi lábnyomot találnak a környéken, amelyek segítenének az ember itteni letelepedésének részleteit minél jobban megismerni. „Ez a felfedezés bizonyítékot ad a tengerjáró emberekről, akik ezt a területet lakták a legutóbbi nagy jégkorszak vége felé” – mondta Duncan McLaren, a kutatás vezetője.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap