2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Szent helyek a térképeken

2005. április 7. 15:52

Alapítójukra, Szent Benedekre, Európa patrónusára emlékeztek a szerzetesek a Szent Márton hegyi bencés kolostorban kedden Pannonhalmán.

Magyarországon több mint ezer évvel ezelőtt, 996-ban Szent István apja, Géza nagyfejedelem telepítette le a bencéseket Pannónia szent hegyére, azóta dolgoznak és tanítanak Szent Benedek regulája szerint.  Az ünnepi szentmisén Várszegi Asztrik főapát, püspök hangsúlyozta, alapítójuk regulája mind a mai napig érvényes és használható útmutatást nyújt a keresztény ember számára a világban való eligazodáshoz.  A szertartáson a napokban elhunyt II. János Pál pápa lelki üdvéért is imád mondtak.

 

A bencés ünnepet egy, a maga nemében egyedülálló kiállítással is emlékezetessé tették. A szent helyek a térképeken című tárlat olyan régi mappákat, térképeket, ég- és földgömböket mutat be, amelyeken a kereszténység kezdeteitől napjainkig járt zarándokutak, és helyek láthatók. Török Zsolt az ELTE egyetemi docense, a kiállítás koncepciójának kialakítója és rendezője az MTI-nek elmondta: tudomása szerint ilyen alapgondolat szerint még nem hoztak létre térképkiállítást sehol a világon. A szigorú értelemben vett térképanyag a pannonhalmi gyűjteményben viszonylag szerény, így a kiállított darabok többsége a bécsi bencés apátságból, Schottenstiftből származik, ahol jelentős gyűjtemény található a régi és ritka térképekből.

 

A magyar kuriózumok sem hiányoznak, hiszen a maga korában kiválónak számított Kogutowitz Manónak a szentföldi szent helyeket bemutató Palesztina térképe. Látható az úgynevezett középkori kerektérkép kicsinyített mása is. Az eredeti háromméter átmérőjű körben mutatta be az akkor ismert világot, Jeruzsálem központtal. Bemutatnak régi zarándoktérképeket, és olyanokat is, amelyek régi római útitérképek, itináriumok nyomán készültek. Várszegi Asztrik főapát a megnyitón elmondta: a hívő ember mindenkor zarándoklatnak tekintette az életet, idegennek érezte magát a földön és haza vágyott.

 

A térkép, a szent helyekhez hasonlóan, világok találkozása, ezért alkalmas arra, hogy segítségével világok, terek és idők, emberek és világnézetek között kezdjünk egymás és saját magunk jobb megértését segítő párbeszédet - magyarázta. A kiállítást november 11-ig, Szent Márton napjáig tekinthető meg a pannonhalmi bencés apátságban.

 

(MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár