Újra működik Gustave Eiffel világítótornya, amelyet korábban lebontásra ítéltek
2023. április 24. 12:27 MTI
Ismét működik a nyugat-franciaországi Moguériec kikötőjében Gustave Eiffelnek, a párizsi Eiffel-torony tervezőjének a 19. század végén épült világítótornya.

A világítótorony eredeti helyén, Honfleur kikötőjében Georges Seurat festményén
Korábban
Közösségi összefogás mentette meg
A 2015-ben lebontás fenyegette, majd a helyi lakosok támogatásával helyreállított mintegy tíz méter magas torony ismét jelzi az irányt a hajóknak.
A világítótorony felső részén lévő fémszerkezet ugyanolyan szegecsekkel készült, mint a híres párizsi torony.
A világítótorony Gustave Eiffel mérnök és Louis Sautter gyáriparos együttműködésének eredményeként 1876-ban készült el a Párizs közelében található levallois-perret-i Eiffel-gyárban, és a Szajnán szállították el a normandiai Honfleur kikötőjébe.
A világítótorony korábbi, elhanyagolt állapotában

A Georges-Pierre Seurat 19. századi modern francia festő által is megörökített világítótorony, amely túlélte a második világháborús bombázásokat, végül használaton kívül került, és a halászok kérésére 1960-ban az akkoriban a langusztahalászat egyik fő telephelyének számító Moguériec kikötőjébe helyezték át.
Az időjárási viszontagságok és a rozsda azonban elbántak az építménnyel, és a tengeri hatóságok 2015-ben elsősorban pénzügyi okok miatt úgy döntöttek, hogy nem újítják fel.
A felújított világítótorony (Wikimedia Commons / Lizenven / CC BY-SA 3.0)
A lakosság közreműködésével – francia és európai adományokból – összegyűlt 540 ezer euró (204 millió forint) lehetővé tette "a tengeri örökség" renoválását – fogalmazott Jacques Edern, Sibiril település polgármestere.
A világítótornyot 2021 szeptemberében szállították Bretagne székhelyének, Rennes-nek az egyik fémművébe, ahonnan két és fél év után került vissza Moguériecbe.
Mára Franciaországban a Gustave Eiffel által 1875 és 1878 között tervezett 12 világítótorony közül mindössze három maradt meg.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap