2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Fotókiállítással köszöntötték a portugál embermentőket

2009. június 11. 13:46 MTI

A holokauszt idején ezer embert megmentő Sampaio Garrido, Portugália 1944-es magyarországi nagykövete és Teixeira Branquinho ügyvivő tevékenységének emléke erősíti a portugál és a magyar nép közötti barátságot - mondta Francisco Henriques da Silva, Portugália meghatalmazott és rendkívüli nagykövete Budapesten, a Portugália nemzeti ünnepe alkalmából tartott megemlékezésen.

A nagykövet úgy fogalmazott: "kicsiny, de jelentős epizódja ez a portugál-magyar közös történelemnek", mégis az erre való emlékezés nemcsak a múltat állítja középpontba, de "megerősíti a jelent", és lehetővé teszi, hogy következetesen lehessen készülni a jövőre.

A nagykövet elmondta: a második világháború idején a Duna-parton álló Ritz Szállóban volt a portugál nagykövetség, ahol a "brutálisan tomboló háború közepette" ezer embert mentett meg a két diplomata. Nekik nem számított, hogy ki milyen vallású, nemzetiségű, politikai meggyőződésű, mert az embermentők számára "mindnyájan emberek voltak", akik a diplomatáknak köszönhetően "csodálatos módon megmenekültek". Embermentésük során javarészt üldözött zsidó embereknek adtak vízumot, útlevelet és menlevelet, amellyel "óriási személyes bátorságról tettek tanúbizonyságot" - mutatott rá, hozzátéve: segítségükkel az üldözöttek a semleges Portugáliába utazhattak, ahonnan tovább mehettek Észak- és Dél-Amerikába.

Francisco Henriques da Silva beszédében hangsúlyozta: "a holokauszt valóság volt, ezt nem lehet tagadni". A két diplomata munkássága is bizonyítja, hogy "a történelmet hétköznapi emberek is alakítják" - tette hozzá. Mint mondta, fontos, hogy tetteik ne merüljenek el a feledés homályában.

Sipos József történész, a Szegedi Tudományegyetem docense a civil szervezetek nevében elmondta: a Magyar-Portugál Baráti Társaság helyezte el a diplomata emlékét őrző két táblát 1998-ban az egykori Ritz Szálló helyén álló Hotel InterContinental falán, amelyek reményeik szerint hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a helyszín is váljon a kollektív emlékezés részévé. Arról is beszélt, hogy Portugália 1974, a piros szekfűs forradalom győzelme óta élen jár az emberi jogokat védő jogszabályok kidolgozásában. A megemlékezés végén Bálint András színművész, rendező, a Radnóti Színház igazgatója két Radnóti Miklós verset szavalt el.

Portugália nemzeti ünnepe június 10-ére esik; 1910-ben ezen a napon döntötték meg a királyságot és kiáltották ki a köztársaságot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár