2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Boncolás, Marx-szobor, tornabemutató: mozaikok az múlt század egyetemi mindennapjaiból

2021. február 5. 17:39 Múlt-kor

Február közepe az egyetemi jelentkezés határideje. A Fortepan fotóiból a múlt század egyetemi életének pillanatait idézzük fel. Képeken a 20. század orvos-, mérnök-, közgazdász-, bölcsész- és képzőművészjelöltjei.

Az ország leghosszabb ideje folyamatosan működő egyeteme a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem, amelyet Pázmány Péter esztergomi érsek alapított 1635-ben Nagyszombatban, majd 1777-ben Budára, 1784-ben pedig Pestre költöztették. Eötvös Loránd fizikus nevét 1950 óta viseli.

Az orvostudományi egyetem története 1769-ben kezdődött, amikor Mária Terézia orvosi karral egészítette ki a Nagyszombati Egyetemet. Az 1870-es évektől meginduló építkezések eredményeként az Üllői út lett az Orvos kar tengelye, ahol telepeket, klinikákat, fűvészkertet helyeztek el. A II. világháború után alakult meg az önálló Budapesti Orvostudományi Egyetem.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 1782-es alapításával az első olyan intézmény, amely egyetemi keretek között, egyetemi struktúrában folytatott mérnökképzést. Az egyetemalapítás a két világháború között is folytatódott. A mai Corvinus Egyetem elődje az 1920-ban felállított Királyi Magyar Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar volt, amely 1953-ban Marx Károly nevét vette fel.

Még folytathatnánk a sort a budapesti és a nagynevű vidéki, debreceni, pécsi, szegedi, miskolci egyetemek sorával, de ehelyett nézzük meg, hogyan tetek a múlt század egyetemistáinak hétköznapjai.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Előadás a Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem Klinikájának előadótermében (ma Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ), 1928. (Fortepan/POTE)A helyszín ugyanaz, változás az üres kórházi ágyon történt, 1928. (Fortepan/POTE)Budapesti Műszaki Egyetem, K (központi) épületének aulája. A képen a Jancsó Endre és Szokolay András által tervezett M-22 műrepülhető vitorlázó repülőgép, a „Turul” látható, 1937. (Fortepan/Vojnich Pál)Sportbemutató a Magyar Királyi Testnevelési Főiskola (ma Testnevelési Egyetem) udvarán, 1938. (Fortepan/Romák Éva)Boncolás a Pázmány Péter Tudományegyetem, Orvostudományi Kar (ma Semmelweis Egyetem) Anatómiai Intézetében, 1940. (Fortepan/Gál Mihály)Készülődés a Műszaki Egyetem könyvtárában, 1940. (Fortepan/Somlai Tibor)Vidám előadáslátogatók, 1940. (Fortepan/Fortepan)Debreceni doktorok, 1943 (Fortepan/Mészöly Leonóra)A Műszaki Egyetem Vízépítéstani Tanszék laboratóriuma. A képen a bajai híd roncsait belehelyezik a „Duna fenekén felgyülemlett iszapba”, 1949. (Fortepan/Kovács Márton Ernő)A Magyar Testnevelési Főiskola (ma Testnevelési Egyetem) tornacsarnoka, 1949. (Fortepan/Kovács Márton Ernő)Izgalom a felvételi vizsgán. Cél az ELTE, 1953. (Fortepan/Magyar Rendőr)Cirillbetűk a táblán a Budapesti Műszaki Egyetemen, 1955. (Fortepan/Bauer Sándor)A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (ma Corvinus Egyetem) aulája. Farkas Aladár szobrászművész alkotását, Marx Károly szobrát 1959. november 7-én avatták fel. (Fortepan/Szabó Gábor)Változatos érzelmek az arcokon az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának előadótermében, 1959. (Fortepan/FSZEK Budapest Gyűjtemény / Sándor György)A Kertészeti és Szőlészeti Főiskola (ma Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar) Rovartani Tanszékén rovarpreparálás zajlik, 1959. (Fortepan/Mészáros Zoltán)Éhező egyetemisták a Református Teológiai Akadémia (ma Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kar) éttermében, 1960. (Fortepan/Bauer Sándor).A miskolci egyetemváros napsütésében fürdőznek a hallgatók a Nehézipari Műszaki Egyetem (ma Miskolci Egyetem egyik bejárata előtt, 1961. (Fortepan/Fortepan)Neptun és ETR helyett, 1965. (Fortepan/Semmelweis Egyetem Levéltára)Pátzay Pál szobrászművész, a főiskola tanára és tanítványa, Tóth az Epreskertben, a Magyar Képzőművészeti Főiskola (ma Egyetem) műtermében, 1965. (Fortepan/Bojár Sándor)Az egyetemi kulturális élet elég magas színvonalon zajlott, Bálint András színész az ELTE Egyetemi Színpadán, 1970. (Fortepan, Kádas Tibor)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár