2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Amikor Sherlock Holmes atyja egy ártatlanul elítélt ember védelmében kezdett nyomozni

2020. október 1. 16:02 Múlt-kor

Hivatali ellenállás, felemás eredmény

Bár a közvélemény egy jelentős része Edalji és az őt védő író oldalán állt, azért akadtak ellenvélemények. George Anson staffordshire-i rendőrfőkapitány nagyon nem nézte jó szemmel, hogy egy „celeb” beleüti az orrát egy, a rendőrség által már lezártnak tekintett ügybe.

Doyle nem amatőr nyomozó volt: majdnem napi rendszerességgel zaklatta a főkapitányt, leveleiben megkérdőjelezte a nyomozás szinte minden részletét, és a bűntényt nézve rengeteg alternatívát felvetett az indítékok és a személyek tekintetében, de ami a legrosszabb volt a rendőrségre nézve, az a sajtónyilvánosság volt, amelyet a népszerű író könnyen megkapott.

Mivel Edaljit már szabadlábra helyezték, az író szándéka az volt, hogy védencének valamiféle anyagi kompenzációt harcoljon ki a téves ítélet miatt. Anson gyakorta udvariatlanul és igen éles hangon kritizálta Doyle felvetéseit, „nyers és megvetendő” alaknak nevezve az írót.

.
Doyle azonban fittyet hányt a szakember kritikáira és nem tántorodott meg akkor sem, amikor egy névtelen, fenyegető hangvételű levelet kapott, amelyben igen nyomatékosan közölték vele, hogy az állatkínzásos ügyben Edalji volt az elkövető. A levél csak megerősítette abban, hogy a valódi bűnös már olyannyira tart attól, hogy lelepleződik, hogy a megfélemlítéssel próbálkozik.

Az ügy ezen pontján Doyle-nak már volt egy gyanúsítottja, egy volt tengerész, bizonyos Royden Sharp. A férfiről úgy hírlett, hogy rendkívül lobbanékony, agresszív természetű, és egyszer láttak nála egy szikét is, amellyel igen könnyen hasonló sebeket lehetett ejteni, olyanokat, amelyeket a Great Wyrley-ben megcsonkított állatokon találtak. Doyle kiállását Edalji mellett egy névtelen tudósító úgy foglalta össze, hogy az író magatartása könnyen „veséi és mája elvesztésébe kerülhet”.

Az író később megtudta, hogy a levelet nem a valódi elkövető, hanem maga Anson rendőrfőkapitány írta. Anson azt remélte, hogy az írásbeli fenyegetés vagy elbátortalanítja az írót, vagy egy teljesen rossz irányba tereli majd magánnyomozását. A közelmúltban nyilvánosságra hozott, és 2015-ben árverésre került dokumentumok szerint Anson egyfajta örömet is érzett, hogy megvezetheti „Sherlock Holmest”.

Anson erőfeszítései azonban nem értek célt, Doyle ugyanis túlságosan fajsúlyos és híres személyiség volt ahhoz, hogy nagy nyilvánosságot kapott „kereszteshadjáratát” a belügyminisztérium egyszerűen figyelmen kívül hagyja. 1907-ben Edaljit felmentették, így a férfi visszatérhetett ügyvédi hivatásához, nyilvános bocsánatkérést és anyagi kártérítést azonban nem kapott.

Doyle-t lesújtotta a hatóságok felemás lépése, de annyi elégtételt azonban kapott, hogy önkéntes magánynyomozói és ügyvédi munkája révén jelentős hatással lehetett a brit jogra. Az Edalji-ügy nyilvánossága ugyanis hozzájárult a Fellebbviteli Büntetőbíróság felállításához Nagy-Britanniában, amely a büntetőperek vádlottjainak számára több esélyt adott arra, hogy tisztázzák magukat az ellenük felhozott, esetleg hamis vádak alól.

Bár Doyle a közvélemény rokonszenvét megnyerte, az ügyet nem sikerült megoldania: a nyomozók nem nagyon érdeklődtek Sharp után. A jószágszabdaló személy kiléte örökre a homályban maradt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
George Edalji

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár