Ahol a zongora új életre kel – Visszaszámlálás címmel nyílik kiállítása Barabás Mártonnak
2021. december 22. 12:51 MTI
Az elsősorban zenei tárgyú festményeiről, tárgykollázsairól és installációiról ismert Barabás Márton sokszínű életművét tekinti át Visszaszámlálás címmel a Műcsarnok szombattól látható kiállítása.
Korábban
Egy igazán kiemelkedő életmű retrospektív tárlata nyílik meg most a Műcsarnokban – mondta el a kiállítás pénteki sajtóbemutatóján az intézmény művészeti igazgatója.
Szegő György emlékeztetett arra, hogy Barabás Márton műfajok és művészeti ágak, elsősorban a zene és a képzőművészet „átjárásain” dolgozik.
A magyar művészt a bécsi Haus der Musik nemrég a Beethoven születésének 250. évfordulójára rendezett tárlatára is meghívta, erről a nemrég bezárt kiállításról is érkezett néhány Barabás-munka a Műcsarnokba – közölte Szegő György.
Szabó Noémi kurátor hozzátette: a Műcsarnok apszisában helyet kapó kiállítás több mint 140 műalkotáson keresztül tekinti át Barabás Márton pályafutásának eddigi 45 évét.
Az első másfél évtized alkotásait felvonultató teremben látható az egyik legkorábbi főmű, a később folytatás nélkül maradt Ikarus, majd nyomon követhető, ahogy a figuralitás fokozatosan feloldódik Barabás Márton életművében.
A hetvenes évek végén egy öreg zongora véletlen megtalálásának hatására jelent meg az életműben az azóta ikonikussá vált zongoramotívum.
A művész azóta éppúgy használ zongorafedeleket festményeinek hordozóanyagául, mint ahogy a zongora alkotórészeit – billentyűit, mechanikájának darabjait vagy akár lábait – beépíti munkáiba.
Barabás Márton hangsúlyozta, hogy munkásságának semmiképpen nem célja a rombolás, ezért csak régi, már hasznavehetetlen hangszereket használ fel alkotásaihoz.
Gyakran megkeresik azzal a kéréssel, hogy dolgozza fel a család sok szép emléket hordozó, de már működésképtelen zongoráját, ezzel új életet adva a hangszernek – jegyezte meg.
Szabó Noémi hozzátette, Barabás Márton nemcsak zongorák kapcsán törekszik arra, hogy a múlt hasznavehetetlen tárgyaiból valami újat alkosson.
Sokszor dolgozza fel a régi kottákat, más eszközök töredékeinek beépítésével könyvtárgyakat alkotva belőlük, a Mindennapi kenyerünk (365 nap) című munka pedig az 1982-es év során elfogyasztott veknik papírcéduláit gyűjti egybe.
Pályafutása korai szakaszától kezdve fontos motívum Barabás Márton számára a spirál is; a művész gyakran éppen zongorák alkatrészeit felhasználva épít jellegzetes „facsigákat” – mondta el a tárlat kurátora.
Barabás Márton felhívta a figyelmet a kiállításban látható életrajzi filmre, valamint a tárlathoz készült katalógusra is, amelybe Szegő György és Szabó Noémi írtak tanulmányokat.
A Visszaszámlálás című kiállítás 2022. február 13-ig látogatható a Műcsarnokban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Egész Magyarországot lázba hozta a „béke járművének” érkezése tegnap
- 10 érdekesség a vörös haj történetéről tegnap
- Cziffra György különleges fellépését idézik meg pénteken Zalaegerszegen tegnap
- A csehek „nem tanultak a mi ’56-unkból” – a prágai tavasz és a magyar katolikus egyház tegnap
- Szerény körülmények közt indult I. Erzsébet hírhedt lovagkalózának karrierje tegnap
- Szombattól indul a tavaszi Esterházy-szezon tegnap
- Neumann-miliő kiállítás nyílik pénteken a matematikus egykori iskolájában Budapesten tegnap
- Egyedül Ady bírálta Kosztolányi Dezső első verseit tegnap