2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Olykor közösülni is kellett „szakértők” előtt a kora újkori francia válóperek során

2018. október 12. 08:36 Múlt-kor

A kora újkori Franciaországban a házasság felbontása ritkaságszámba ment – szinte kizárólag a tehetősebbek számára volt elérhető opció, és az ő esetükben is csak rendkívüli módon: az egyetlen ok, ami miatt egy nő elválhatott a férjétől, az annak impotenciája volt.

Az egyház szemében a házasság célja az utódok létrehozása volt, és az erre való képtelenséget az egyház elleni véteknek minősítették. A 16. és 17. században ezáltal Franciaországban bűncselekménynek is számított. Az első olyan dokumentált esetek, amelyekben impotencia miatti válóper indult, a 14. századból valók. Itt jelent meg először a vád bizonyításának módszere, amelyet később is használtak.

Miután az elégedetlen feleség előadta panaszát a bíróság előtt, a vádlottat megvizsgálták a (nőtlen) papok, valamint sebészek és bábák is. E vizsgálat a vádlott nemi szervére vonatkozott: megvizsgálták színét, alakját, és a herék számát – a férj csak reménykedhetett a kíméletes bánásmódban. Különféle próbáknak is alávetették: képes volt-e az erekcióra, tudott-e parancsra ejakulálni, képes volt-e az egészséges teljesítményre, vagy a gyermekek ígérete nélkül kényszerítette feleségét közösülésre?

A párizsi pamfletek (a bulvárhírek korabeli forrásai) előszeretettel számoltak be az éppen zajló perekről. Ennek eredményeképpen a nemesség széles körben tárgyalta a megvádolt férfi magánéletét, megalázó helyzetbe hozva őt. Ha a bíróság impotenssé nyilvánította a férfit, egyetlen lehetősége volt a fellebbezésre: az úgynevezett „gyűlés előtti próba”.

A próba semleges helyen zajlott, ahol „szakértők” előtt kellett teljesítenie a férfinak, feleségével együtt. A „szakértők” döntése végleges volt. Két dokumentált eset van, amelyek bemutatják az ilyen ügyek menetét a francia nemesség körében: az egyik Gesvers márkijának pere volt a 18. században, a másik pedig Langey márkijáé a 17. században.

Gesvers márkiját felesége házasságuk harmadik évében vádolta meg impotenciával. A márki átesett a fent leírt átvizsgáláson, melynek során a jelenlévők tanúsították, hogy képes az erekcióra, ennek ellenére azonban amellett döntöttek, hogy impotens – a korabeli tudomány szerint a helyzet nem volt ellentmondásos. Gesvers márkiját a további megaláztatástól és a válástól egyedül felesége váratlan halála mentette meg.

Langey márki ügye ezzel szemben eljutott a hírhedt próbáig, ráadásul saját kérésére. Az első vizsgálat során a bizottság megállapította, hogy a férfi egészséges nemi szervrendszerrel rendelkezik, és az ügy itt akár befejezettnek is lett volna tekinthető. Langey márkija azonban becsülete megvédése és jó hírneve visszaszerzése érdekében követelte a „gyűlés előtti próbát”. Amikor azonban erre sor került, tisztázatlan okokból kifolyólag nem volt képes közösülni feleségével a „szakértők” előtt. A válást akaró feleség nagy örömére ezért impotenssé nyilvánították a márkit, és felbontották a házasságot.

Habár napjainkban az ilyen jellegű bizonyítási eljárások elképzelhetetlenek, a középkori és kora újkori jogrendben megvolt a helyük, mivel az egyház törvényei szerint a gyermekek nemzése volt a házasság célja. Nem csupán a férfiak ellen lehetett ezt az elvet fordítani: habár a pápa nem volt hajlandó felbontani a házasságot, VIII. Henrik angol király azzal indokolta első feleségétől, Aragóniai Katalintól való válási szándékát, hogy házasságuk gyermektelen maradt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Louis Potier, Gesvres márkijaNői orvos vizsgál egy beteget egy középkori illusztráción

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár