2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A fehér faj felsőbbrendűségét hirdették a 20. század eleji kisded-szépségversenyek az Egyesült Államokban

2020. május 28. 19:55

Ha állatot, akkor embert is lehet nemesíteni

A Better Babies olyan népszerűségre tett szert, hogy egész családok akartak bekapcsolódni a megmérettetésbe, ezért 1920-ban Kansasban útjára indult a „Fitter Families” (Egészségesebb családok) verseny, ahol a csecsemők helyett teljes családok bizonyíthatták genetikai tökéletességüket.

Az Emporia Gazette című helyi magazin szerint ezek a versenyek „alkalmazzák az öröklődés és a tudományos alapú gondoskodás ismert elveit, amelyek forradalmasították a mezőgazdaságot és az állattenyésztést a teremtés következő, magasabb rendjében - az emberi családban”.

Egy másik kansasi újság még mélyebbre ment a Fitter Families lényegét illetően: „Ennek a haladó államnak a lakói nem csupán jobb tulajdonságokkal rendelkező állatokat akarnak nevelni. Arra törekszenek, hogy jobb állampolgárokat neveljenek fel, alkalmazva az öröklődés alapelveit, amelyek csodát tettek az állatok nemesítése terén.”

Ezeken az állami vásárokon azonban nem csupán versenyeknek, hanem eugenikai standoknak is otthont adtak, ahol a látogatók megismerhették a szelektív tenyésztés alapelveit, illetve azt is, hogyan alkalmazhatják azokat a saját életükben.

Ezeken a standokon a nőtlen férfiak és hajadonok hasznos tippeket kaphattak arra nézve, hogy hogyan válasszák ki a számukra genetikailag megfelelő házastársat, hogy genetikailag kívánatos tulajdonságok jelenjenek meg majd gyermekeikben.

Az „alkalmatlan” egyének sterilizálhatók

Mindent egybevetve a Better Babies versenyek többről szóltak, mint a gyermekek rangsorolása. Ezek a megmérettetések egy bigott ideológiát istenítettek, miszerint az egészséges fehér amerikaiak, akik az amerikai társadalom krémjét alkotják, felsőbbrendűek másoknál.

Ez az elgondolás igazolta a szövetségi szinten megjelenő diszkriminációt, amely az 1924-es bevándorlási törvényben öltött testet. Az Egyesült Államokba történő bevándorlást szigorúan korlátozták, és az eugenika törvényei szerint bírálták el, hogy ki léphet be az országba. Calvin Coolidge akkori elnök ezeket a határozatokat így magyarázta: „Amerikának amerikainak kell maradnia.”

Három évvel később a Legfelsőbb Bíróság felhatalmazta a kormányt arra, hogy elrendelje az „alkalmatlannak” minősített személyek sterilizálását. Ebbe a kategóriába esett az a hajadon anyuka is, akit miután megerőszakoltak, gyengeelméjűnek nyilvánítottak.

A sterilizálást a kormány azért tartotta szükségesnek, hogy megakadályozza a társadalomba be nem illeszkedő gyermekek szociális rendszerre kifejtett megterhelő hatását, s ezért a kormány a tagállamok részére megadta a lehetőséget a nem kívánt emberi szaporodás szabályozására.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Üveggyári munkásfiúk baseballcsapata, Indiana állam, 1908. (kép forrása: Wikimedia Commons)Vásár a pennsylvaniai Allentownban, 1900. (kép forrása: Wikimedia Commons)Kép forrása: FlickrÁrnyékba húzódó városi gyermekek az 1911-es keleti parti hőhullám idején (kép forrása: Wikimedia Commons)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár