2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kéziratos napló kerestetik!

2013. május 6. 17:54 Kunt Gergely

A naplógyűjtés és annak haszna

Számos napló ma is magántulajdonban van, és az idősebb generációk halálát követően az újabb nemzedékek már döntően nem látnak benne (eszmei) értéket, így jobb esetben az ecseri piacon kötnek ki. Rosszabb esetben kályhákban és kukákban végzik. Azonban az ilyen források iránt érdeklődő és ezeket kútfőként használó történész, főleg ha az első, illetve a második világháború utáni események kortárs percepciója és értelmezése érdekli, meglehetősen magára hagyatott. Amint arról már szó volt, az állami levéltárak, múzeumok a már említett okokból csak elvétve foglalkoznak ilyen naplókkal. Kézenfekvő lenne az antikváriumok felkeresése, azonban ők többnyire be sem veszik a naplókat, hiszen eladhatatlanok, mivel a már szinte „márkajelzésként” szolgáló híres emberekhez nem kötődnek, így a (kézirat, autogram) gyűjtők számára értéktelenek.

A fenti körülményekből adódóan nehézkes és körülményes a naplók gyűjtése. Ennek kiküszöbölésében elengedhetetlen szerepe van a médiának (így e cikknek is), amely egyfajta hidat, alkot(hat) a kutató és a forrásokat őrző magánszemélyek között. Az egy-egy cikkhez csatolt felhívásra jelentkezők által felajánlott, lemásolt naplókat minden esetben anonimizálom, azaz az azt felajánló család csak számomra lesz ismert, azonban a nyilvánosság számára nem. Az ilyen módon összegyűjtött kútfők minden esetben új dokumentumok, így különösen fontosak. Hiszen annak a lehetőségét teremtik meg, hogy eddig ismeretlen perspektívából táruljon fel az első világháborút követő időszak.

A naplók elemzése segítségével elsősorban az a kérdés válaszolható meg, hogy az egyes eseményeket a kortársak milyennek látták, és hogyan értelmezték, valamint ezt a „képet” milyen – akár kulturális, akár társadalmi tényezők – alakították, és saját tapasztalatok, élmények befolyásolták. A naplóírók különböző felekezeti, társadalmi, etnikai pozíciója többnyire meghatározza társadalomképüket is, azaz azt a mentális reprezentációt, hogy a társadalom egyes aktoraihoz milyen különféle vélt értékeket, tulajdonságokat társítottak. A gondolkodásmódjuk mellett pedig a hétköznapjaik is feltárhatóak. Úgy gondolom, hogy ha kellő közelségből és kellő alapossággal vizsgáljuk a múlt szereplőit a naplók segítségével, akkor visszaadható egykori egyediségük és egyéniségük. Összességében a naplógyűjtés és a kutatás nyomán megjelenő cikkek, könyvek segítségével olyan életutak kerülhetnek be a köztudatba, amelyekről eddig megfeledkeztünk, így a múlt visszanyerheti egykori sokszínűségét és sokszólamúságát!

MI A NAPLÓ?
A napló mint „műfaj” körülhatárolása négy ismérvhez kötődik:
1. a rendszerességhez (többnyire napi bejegyzések),
2. a személyességhez,
3. az egyidejűséghez (tehát nem az események után évtizedekkel papírra vetett visszaemlékezés vagy önéletírás)
4. a feljegyzések fragmentáltságából adódó stílusjegyhez (azaz mivel napi bejegyzésekről van szó a napló töredezett, s nem alkot egy egységes letisztult narratívát).

FELHÍVÁS: Kéziratos naplókat keresek!

Ha kéziratos naplóról tudomásuk van, vagy saját tulajdonukban van a napló, kérem, hogy segítsék kutatásomat és értesítsenek a következő elérhetőségek valamelyikén: a 30/ 824-52-14-es telefonszámon vagy a [email protected] email címen.

Kunt Gergely
történész, egyetemi tanársegéd (ME-BTK)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár