Válságkezelés amerikai módra

2013. március 4. 11:53

URL: https://mult-kor.hu/20130304_valsagkezeles_amerikai_modra

Annak ellenére, hogy néhány rendelkezést a legfelsőbb bíróság érvénytelenített, a 80 éve, 1933. március 4-én bejelentett New Deal jelentős és hosszan tartó hatást gyakorolt az amerikai gazdaságra, társadalomra és kormányzatra.

Az elkövetkező ’száz nap’ alatt – így nevezték el később a két nap múltán összeülő kongresszus első ülésszakát – a hivatalba lépő Franklin Delano Roosevelt amerikai elnök egy sor olyan intézkedést vezetett be, amelyek a világgazdasági válság USA-ra gyakorolt hatásának felszámolását célozták. Az elnök először is egyheti bankzárlatot rendelt el, majd összehívta a kongresszust. A "New Deal" politikája, amely megteremtette az USA korszerű szociális állammá fejlődésének előfeltételeit, magában foglalta a munkanélküli segélyt, a mezőgazdasági termékek ártámogatását, a 25 évesnél fiatalabb munkanélküliek önkéntes munkaszolgálatát, terjedelmes állami munkaalkalom-teremtő program megtervezését és a magánkézben levő ipar újjászervezését (munkaidő-csökkentés, a verseny korlátozása).

A tengerentúlon azt remélték, hogy a törvények hatására megindul a fellendülés. Új szövetségi hatóságokat hoztak létre, amelyek feladata a rendelkezések végrehajtásának ellenőrzése volt. A kormány elsősorban a munkanélküliek megsegítésére összpontosított, például törvény rendelte el a Civilian Conservation Corps felállítását. A szövetségi kormány országszerte munkatáborokat állított fel, amelyekben 18-25 éves kor közötti munkanélküliek természetvédelmi munkát végeztek. A nagy visszhangot kiváltó program több nemzeti park létrehozását eredményezte. A munkanélküliek megsegítésére irányuló legfontosabb kísérlet a Federal Emergency Relief Administration (FERA) volt. A szövetségi kormány, amely a munkanélküliek támogatásában nem volt illetékes, az államoknak és a községeknek pénzt juttatott a munkanélküliek támogatására.

1933 novemberétől egy újonnan létrehozott hatóság, a Civil Works Administration szövetségi szinten és az egyes államok szintjén négymillió munkahelyet teremtett. Miután a bankokat újra megnyitották, s az elnök felhívására a lakosság bizalma újjáéledt, egyre többen helyezték el a pénzüket bankszámlákon. A hitellehetőségek bővítésére a Reconstruction Finance Corporation egymillió dollárt bocsátott ki. A mezőgazdaságban a túltermelést azzal korlátozták, hogy a vetésterületek csökkentéséért kártalanítást fizettek a farmereknek. A cél az volt, hogy a termelés csökkentése járuljon hozzá a dollár visszaszorított értékének növeléséhez (Federal Farm Loan Act), míg a Nemzeti Újjáépítési Törvénnyel (National Recovery Act) az ipari termelést és a foglalkoztatottság mértékét kívánták növelni.

Az állam egyidejűleg ellenőrizte a munkakörülményeket és a bérek színvonalát, átszervezte az egész ipart, s a szakszervezetekkel és a vállalkozókkal együttműködve kifejlesztette az állami ellenőrzés alatt álló gazdasági önkormányzat rendszerét. Emellett a kormány nagy közhasznú állami vállalkozásokat hozott létre óriási duzzasztógátak építésére és a vidék elektromos árammal való ellátására.