Egy magyar építész sanghaji kalandjai
2009. november 4. 15:12 MTI
Külön kiállítással tiszteleg a 20. század első felének jelentős magyar építésze és életműve előtt a budapesti Örökség Galéria; a Hudec László sanghaji története címmel megnyílt tárlatot több mint egy hónapon át láthatják az érdeklődők.
Korábban
Mint arra Mezős Tamás, a galériának helyet adó Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnöke a kiállítás megnyitóján emlékeztetett, számos magyar tudós és művész hozott létre hazáján kívül jelentős életművet, közülük azonban Hudec László méltatlanul elfeledett alkotónak számított Magyarországon a 2008-as sanghaji Hudec-emlékév megrendezéséig.
"Abból a korból, mikor angolok, németek, franciák, amerikaiak építkeztek Sanghajban, egy magyar ember több mint 60 ma is álló épülete tekinthető meg a Távol-Kelet ezen nagyon fontos pontján" - szólt a nagyrészt a két világháború között megalkotott életműről Mezős Tamás. Mint hozzátette, az 1918-ban Sanghajba érkező Hudec munkássága a kései eklektikától az art nouveau-n át a Bauhausig számos építészeti irányzatot tükröz, épületeinek közös jellemzője azonban a minőség, a mindenkori megrendelői igényeket kielégítő magas színvonal.
Csao Csia-csing (Zhao Jia-qing), a Sanghaji Városi Levéltár Operatív Részlegének igazgatója elárulta: a helyiek máig a város egyik legjelentősebb építészének tartják Hudec Lászlót, akinek épületeit nemcsak a nyugatiak, de a kínaiak is szeretik. A magyar alkotó által tervezett Park Hotel a távol-keleti nagyváros egyik jelképe, sokáig Sanghaj legmagasabb épülete volt, de ugyanígy megemlíthető a Nagy Filmszínház, valamint Hudec számos iskola-, kórház-, irodaépülete, szállodája vagy lakóháza is - hangsúlyozta a kiállítás megnyitójára Budapestre érkezett kínai delegáció vezetője.
Mint Csao Csia-csing megjegyezte, a város nem csupán Hudec épületeit tartja karban, de a levéltárban gondosan őrzi az építész tervrajzait is, mert azok "az egész világ kulturális örökségének részét képezik". A delegációvezető kifejezte reményét, hogy jövőre sok magyar láthatja majd élőben Hudec László épületeit, mikor ellátogatnak a 2010-es sanghaji világkiállításra.
Az Örökség Galéria tárlata a neves építész munkásságát korabeli és mai fotókon mutatja be, felelevenítve a legjelentősebb épületek történetét is. A tárlathoz kapcsolódóan a KÖH klubestet is szervez november 24-én, melynek során Csontos János Hudec-dokumentumfilmjének levetítése után Hajba Judit volt sanghaji kulturális szakdiplomata és Hajba Tamás volt sanghaji főkonzul, a 2008-as Hudec-emlékév szervezőinek részvételével rendeznek beszélgetést.
A kiállítás december 12-ig tekinthető meg a KÖH Táncsics Mihály utcai épületében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap