Oroszlános úrnő uralkodott Kánaánban
2009. április 8. 12:11
A legenda szerint Kánaán nagyszerű uralkodói egytől egyig férfiak voltak. A Tel Aviv-i Egyetem régészei azonban legújabb, Bét-Semes mellett folytatott ásatásukon egy titokzatos női vezető létére is bizonyítékot találtak.
Korábban
Shlomo Bunimovitz professzor és Dr. Zvi Lederman, az egyetem Régészeti és Ókori Közel-Keleti Civilizációk Tanszékének munkatársai egy különleges kerámiatábla kapcsán kezdtek érdekes kutatásba, amely érdekes fejezettel gazdagította a térség történetét. A táblácskán egy női alak, minden bizonnyal uralkodónő látható, aki a korban egyedülálló szerepet tölthetett be a Közel-Keleten.
Az ábrázoláson egy vegyes, részben férfi, részben az istennők ruhájába bújtatott alakot fedezhetünk fel, ám a feminim jelleget a frizura, és a női attribútumnak tartott lótuszvirágok erősítik. A művészettörténészek szerint ez a tábla az egészen mostanáig bizonyíthatatlan létű, misztikus Oroszlános úrnő ábrázolása lehet, akiről már korábban is tudták, hogy kétségbeesett leveleket írt az egyiptomi fáraóknak, amelyekben az országában uralkodó elégedetlenségről, és pusztulásról számolt be.
I.e. 1350 körül komoly elégedetlenség volt a térségben, és a kánaánita uralkodók a felkeléstől való félelmüket agyagtáblákon küldték Egyiptomba, és így kértek katonai segítséget. A 382 ilyen Amarna tábla között, amelyet pár évtizeddel ezelőtt fedeztek fel az egyiptomi földművesek, volt két olyan, amelyeket nem tudtak beilleszteni a sorba: azokon ugyanis a már korábban említett ábrázolásokat találták. A minden bizonnyal az Oroszlános úrnő által jegyzett táblák a növekvő elégedetlenségről, és a fosztogatókról számoltak be.
A kutatók ezután arra próbáltak választ találni, hogy a nő vajon melyik városban uralkodhatott. A szövegek elemzése szerint a királyi poszton ülő nő mintegy 1500 fő felett gyakorolhatta hatalmát. A korábbi vizsgálatokat is figyelembe véve, és az egyetemen tanító Nadav Naaman professzor javaslatára ekkor Bét-Semes felé fordult a figyelmük.
Bét-Semes feltárása során kiderült, hogy a várost kegyetlenül pusztították el, és ennek leleteit még a régészek is megdöbbenve ásták ki: több egzotikus lelet, egy egyiptomi királyi pecsét, bronz nyílhegyek és hatalmas tárolóedények kerültek elő. Ez egy nagy, és virágzó városállamot feltételez, amely a térség geopolitikai és gazdasági hálózatainak szerves része lehetett. A leletgazdaság, és a történeti háttér ismeretében a régészek mostanra többnyire biztosak abban, hogy az Oroszlános úrnő városát találták meg, ám ennek igazolására később tovább folytatják majd a kutatásokat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

3. Az ipari forradalom
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Ausztál kőművesekre, sztrájkok áldozataira és Szent Józsefre emlékezünk május 1-jén
- A bálnavadászat brutális gyakorlata olajozta be az ipari forradalom fogaskerekeit
- Az ipari forradalom szennyezésének legkorábbi nyomait mutatták ki a Himalája gleccserében
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- Száz évre romba dőlt a kínai gazdaság, miután a britek megszerezték a tea titkát
- Egy chicagói sztrájk halálos áldozatainak emléknapja volt eredetileg május 1.
- Gőzerővel indította el az ipari forradalmat James Watt találmánya
- Meglepő vége lett a ló és a gőzmozdony versenyének 1830-ban
- Mi volt az angol ludditák igazi célja a géprombolással?
- A tudomány fejlődésének áldásos és átkos következményeit is megjósolta Jules Verne tegnap
- Ezernyi rendelet óvta Svájcot az első világháború borzalmaitól tegnap
- Egy év, három film, két Oscar-jelölés: James Dean tragikusan rövid pályája tegnap
- A földi paradicsomban, Gorkij capri villájában készült forradalmára Lenin tegnap
- A trójai háború idején eltemetett kincsre bukkantak Kecskemét közelében tegnap
- Amikor megmozdult a magyar föld tegnap
- Végre megfejtették Mária skót királynő börtönből írt leveleit tegnap
- Így hódították meg Londont az utak mesterei, az emeletes buszok tegnap