2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: augusztus  •  Nap: 28
14 találat
[1]

430. augusztus 28.

Augustinus püspök meghal Észak-Afrikában

76 éves korában Hippo Regiusban, a vandálok ostroma idején meghal Augustinus egyházatya és püspök. A karthágói, római és milánói iskolák látogatása után Augustinus retorikatanár lett. Fejlődésének ebben a korai szakaszában az élet élvezete és az ürességérzés közötti dekadenciát a korra jellemzőnek tartotta. A manicheus gondolatvilághoz és Plotinosz tanításához fordult (új-platonizmus). Csak életének második felében jutott el a kereszténységhez. 365 és 396 között Hippo Regius püspöke volt Észak-Afrikában. Legfontosabb műve a 22 kötetes történelemteológiai értekezés, az "Isten országa", amelyben (Róma már nem "Szent Város") a történelmet kora római államának Isten országával vívott harcaként ábrázolja.

[2]

995. augusztus 28.

Meghal II. Henrik bajor herceg

II. (Civakodó) Henrik a császárokat adó Ottó dinasztia azon mellékágából származott, amely 948 óta viselte a bajor hercegi címet. Sikeresen erősítette meg a keleti-frank birodalmon belül nagyfokú önállósággal rendelkező bajor hercegi hatalmat. Felesége Burgundi Izabella volt. A frigyből született a későbbi II. Henrik császár, és Gizella, Szent István király hitvese.

[3]

1521. augusztus 28.

Oláh Balázs vicebán négy hetes ostrom után szabad elvonulás fejében feladja Nándorfehérvár várát

[4]

1645. augusztus 28.

Meghal Hugo Grotius jogtudós

Utazása közben Rostockban meghal Hugo Grotius a polgári Hollandia kultúrájának egyik első, világhírű alakja. 1607-ben Hollandia főügyésze, majd 1613-ban az ország londoni követe lett. 1618-ban hazaárulás vádjával életfogytiglani börtönre ítélték, ahonnan 1620-ban megszökött, majd Franciaországba menekült. 1634-től Svédországot képviselte Párizsban. Az emberi jog mércéjének tekintett természetjogot nem Istentől, hanem az ésszerű természetből származtatta. Szerinte a természetjog Isten által sem változtatható volta teszi lehetővé egy minden népre és korra érvényes, átfogó természetjogi kódex létrehozását.Az államot is az ember természetes társulási ösztönéből származtatta, amelyet szerződés hoz létre, s amely átvezeti az emberiséget az ún. természeti állapotból a polgári társadalomba. Mare liberum (1609) című könyvében a nyílt tengeren való hajózás szabadságát fejtette ki. A háború és a béke jogáról (1625) cínű munkája nagy hatással volt kortársai és az őt követő nemzedékek gondolkodására. Holland nyelvű szépirodalmi műveket, történeti, teológiai munkákat is írt; műfordító és klasszika-filológus is volt, kiadta többek között Arisztophanész, Cicero, Tacitus műveit, görög költőket fordított latinra.

[5]

1896. augusztus 28.

Megszületett Márton Áron, Erdély római katolikus püspöke

Csíkszentdomokoson született. 1924-ben szentelték pappá, 1939-ben pedig püspökké. Vezetésével egyháza szilárd és biztos támasza, olykor egyedüli menedéke maradt Erdély magyarságának. A II. világháború alatt tiltakozott a zsidóüldözés ellen. 1946-ban memorandumban lépett fel az erdélyi magyarságot sújtó megkülönböztető intézkedések ellen, ezért sorozatosan támadták, de ő folytatta harcát a magyar nyelv használatáért, a magyar intézményekért. Nyíltan szembehelyezkedett a kommunista hatalommal. Az 1949. évi csíksomlyói búcsú után elrabolták, s 1955-ig nem volt hír róla. Ekkor még a Vatikánban is elhitték halálhírét, s mint `vértanú nép vártanú püspökéről` emlékeztek meg róla. 1955-ben derült ki, hogy Máramarosszigetén, a hírhedt haláltáborban van, ahonnan a Vatikán közbenjárására egy bukaresti börtönbe vitték, s csak újabb hat évi rabság után szabadult. Egy évi szabadság után 11 évig tartó háziőrizetbe került, amelyet 1967-ben szüntettek meg. A fölajánlott kompromisszumokat nem fogadta el, csak olyan papokat nevezett ki, akiket ő maga akart. Az erdélyi magyarság kulturális, erkölcsi és szociális felemelkedéséért, jogainak elismertetéséért, a nemzeti gyűlölködés felszámolásáért harcolt. Magatartása és megingathatatlansága csodát tett: Lengyelország után Erdélyben volt a legerősebb az egyház Európában. Gyulafehérvárott halt meg 1980. szeptember 29-én.

[6]

1914. augusztus 28.

Döntés nélkül ér véget a helgolandi tengeri ütközet

Németország és Nagy-Britannia óriási költségekkel épített hadiflottái az első háborús évben csak kevés nagyobb ütközetben találkoztak. Ezekben a britek maradnak győztesek a támaszpontjaiktól távol tevékenykedő németekkel szemben. Több sikert érnek el a német tengeralattjárók és a kereskedelmi háborúban ténykedő cirkálók, segédcirkálók. Az 1914. augusztus 28-án Helgolandnál lefolyt tengeri ütközet után - amelyben a németek a fölényben lévő brit erőkkel szemben három könnyű cirkálót és egy torpedót vesztenek -, az Északi-tengeri háború leáll. A haditengerészeti vezetés immár azt a célt követi, hogy aknák és tengeralattjárók bevetésével a briteket annyira legyengítse, hogy bele lehessen vágni a döntő csatába. Az első sikerek igazolni látszanak ezt a stratégiát: az U9 tengeralattjáró Otto Weddigen parancsnoksága alatt szeptember 22-én az Északi-tengeren elsüllyeszt három brit páncélos cirkálót. Hasonlóan sikeres eleinte a Csingtaóban állomásozó kelet-ázsiai cirkálóraj Maximilian Spee gróf altengernagyi parancsnoksága alatt: a chilei partok előtt, Coronelnél, november 1-én elsüllyeszt egy brit flottaegységet, december 8-án azonban a Falkland-szigeteknél a köteléket a túlerőben lévő britek elsüllyesztik. Egyetlen hajó menekül meg, a Dresden nevű könnyű cirkáló, amely felveszi a harcot.

[7]

1916. augusztus 28.

Olaszország hadat üzen a Német birodalomnak

[8]

1918. augusztus 28.

A német csapatok visszavonulnak a Somme-nál és az Ypernnél

[9]

1940. augusztus 28.

Magyarországon minden sajtótermékre kiterjesztik a cenzúrát

[10]

1943. augusztus 28.

Meghal III. Borisz bolgár cár

A bolgár cár apjától, az 1918. október 3-án lemondott Ferdinándtól vette át a hatalmat. Bulgária az első világháborút a vesztes országok között zárta, jelentős területeket csatoltak el tőle, melyek közül a legfájóbb a nem sokkal korábban megszerzett Égei-tengerre nyíló kijárat volt. Az 1919 nyarán megtartott választásokon a hatalmat a radikális demokrata Földműves Szövetség szerezte meg, amelynek sajátos programja a földkérdés rendezése mellett tartalmazott antiurbánus és szociálutópisztikus elemeket is. A Sztambolijszkij vezette kormány ellen összefogtak a polgári erők és a radikalizmustól tartó III. Borisz, és 1923 júniusában fegyveres puccsal megfosztották hatalmától. A politikai rendszer ezután visszatért a parlamentáris keretek közé, 1934-ig a polgári pártok különböző szövetségei váltották egymást a kormányban. 1934-ben azonban a katonák vezetésével újabb fordulat következett be. Georgiev ezredes kormánya feloszlatta a parlamentet, a politikai pártok működését betiltották, a személyi szabadságjogokat korlátozták, és a községi önkormányzatokat felszámolták. A cár igyekezett a parlament feletti ellenőrzést megvalósítani, ezért megerősítette a tekintélyuralmi rendszert. A választásokon gondosan ügyeltek arra, hogy ellenzékiek ne kerüljenek be. Ezért 1938 után egy évvel újabb választást írtak ki. A németbarát politika következtében Bulgária 1940-ben visszaszerezte Romániától Dél-Dobrudzsát, majd a háromhatalmi egyezményhez is csatlakozott. A bolgár csapatok részt vettek Jugoszlávia és Románia megszállásában, de a Szovjetunió elleni támadáshoz nem csatlakoztak. Egyes történészek szerint ez okozta a vesztét, mivel az uralkodó gyanús körülmények (mérgezés?) következtében halt meg.

[11]

1951. augusztus 28.

Meghal Kertész K. Róbert építész

Budapesten született 1876. június 9-én. Oklevelét a budapesti műegyetemen kapta, 1900-1908 között az ókori építészet tanszékén volt tanársegéd. 1922-34 között a Kultuszminisztérium Művészeti Ügyosztályának vezetője, államtitkár, a Magyar Műhely Szövetség elnöke volt. Tanulmányútjai során bejárta Európát, Amerikát és a Távol-Keletet. 1918-ban a kelet-ázsiai építőművészet tárgyköréből magántanári képesítést kapott. Ő tervezte Sváb Gyulával a gödöllői premontrei gimnáziumot (ma Szent István Egyetem), 1935-ben Weichinger Károllyal elkészítette a budapesti Városközpont terveit. 1940-ben Weichingerrel első díjat nyertek az új városháza tervpályázatán, de a tervek nem valósultak meg. Weichingerrel együtt készítették el a lőrinci erőmű lakótelepének rendezési tervét és középületeinek terveit, a városligeti Virágcsarnokot is ketten tervezték. 1907-ben Sváb Gyulával kiadta A magyar parasztház című tervgyűjteményt. Több tanulmányt írt a keleti és a magyar építészetről.

[12]

1988. augusztus 28.

Grósz Károly Aradon találkozik Ceausescuval

Magyarország és Románia vezetői között 1977-ben volt az utolsó találkozó, amikor Kádár János Debrecenben fogadta Nicolai Ceausescut. Ekkor úgy tűnt, hogy több kérdésben - debreceni illetve kolozsvári konzulátus, bukaresti Magyar Ház - sikerült megállapodni. A debreceni konzulátust megynyitása után nem sokkal a románok be is zárták. A politikai feszültség egyre nőtt. Egyrészt rémisztő hírek érkeztek a tervezett falurombolásról, másrészt egyre többen menekültek Magyarországra. 1988. június 27-én soha nem látott, több tízezres tömeg tiltakozott a magyar települések elpusztítása ellen. Ez a román vezetést nagyon kemény válaszlépésekre késztette: bezárták a kolozsvári konzulátust. A román vezetés, mivel egyre inkább elszigetelődött, tárgyalásokat kezdeményezett. A Grósz Károly, az MSZMP pártfőtitkára, egyben miniszterelnök vezette delegátus végül Aradon találkozott a románokkal. A Politikai Bizottság nevében sok mindenről kívánt tárgyalni: a politikai kapcsolatok hiányáról, a menekültekről, a lakossági kapcsolatok elősegítéséről, a bukaresti Magyar Ház megnyitásáról, és a romániai magyar kisebbségről. Ezekből azonban semmi sem lett. Ceausescu teljesen átvette az irányítást, Grósz elfogadta, hogy nincs falurombolás, és nem reagált a conducator azon kijelentésére sem, hogy a kolozsvári konzulátus tagjait le kellett volna tartóztatni. Levette a napirendről a bukaresti kulturális intézmény kérdését is. A közösen megfogalmazott közlemény helyett a román állásfoglalást tükröző nyilatkozatot adtak közre. A magyar-román kapcsolatok továbbra is mélyponton maradtak.

[13]

1989. augusztus 28.

Nem jutnak megegyezésre a moldávok

Eredménytelenül zárultak Tiraszpolban a Moldavai Népfront és a Moldavai Dolgozók Egyesített Tanácsa közötti tárgyalások. A helyi őslakosságot képviselő népfront és a főként orosz anyanyelvűeket képviselő tanács nem tudott megegyezni a másnap kezdődő parlamenti ülésszak vitatott napirendi pontjában, az állami nyelvről szóló törvénytervezetben.

[14]

1990. augusztus 28.

Begyűjtik a fegyvereket Magyarországon

A rendszerváltás mozzanataként belügyminiszteri rendelet alapján meglepetésszerűen begyűjtik a korábbi korszak szolgálaton kívüli rendőreinél, katonáinál, vállaltvezetőinél levő önvédelmi fegyvereket. Az akció nem jár egyértelmű politikai sikerrel. A lakosság számára kevéssé tűnik valószínűnek, hogy a volt apparátus tagjai vagy a fegyveres erők nyugdíjasai valamilyen `visszarendeződési államcsínyre` volnának képesek pisztolyaikkal. A rendelet alkotmányjogilag sem kifogástalan, és így nem növeli a belügyminiszter tekintélyét. A feketepiacon egyre több, fejlettebb fegyver kapható, ha egy csoport puccsra készülne. A baloldali `visszarendeződés` azonban tömegbázis nélkül elképzelhetetlen, és ennek 1990 nyarán semmi nyoma.

Bezár