2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

 
Időszakra szeretnék keresni
Időpont:
Év:
Hónap:
Nap:
Keresési feltételek:
Hónap: július  •  Nap: 31
13 találat
[1]

1556. július 31.

Meghal Loyolai Szent Ignác

Inigo López de Loyola a baszkföldi Loyola várában született 1491-ben. Kezdetben kicsapongó életet élt, majd 1521-ben, Pamplona ostrománál megsebesült, s gyógyulásának ideje alatt - miután a legenda szerint megjelent neki Péter apostol, majd Szűz Mária - megtért. 1534-ben tett szerzetesi fogadalmat, majd pappá szentelték. Később követőivel renddé alakultak, amihez 1540-ben kapták meg a pápai jóváhagyást. 1541-ben őt választották a jezsuita rend első generálisává, vagyis rendfőnökévé. 1609-ben boldoggá, majd 1622-ben szentté avatták. Az általa alapított rend gyorsan elterjedt Európában, majd a világon, s tagjai mindenütt ott voltak, ahol Isten országáért bevetésre volt szükség.

[2]

1658. július 31.

Aurangzeb uralja egész Indiát

Aurangzeb, miután apját, I. Dzsahán elűzte a trónról és győzelmet aratott testvérei felett, megszerzi a hatalmat az indiai nagymogulság felett. Aurangzeb uralkodása idején éri el az iszlám Mogul Birodalom legnagyobb kiterjedését. Egész India, Afganisztántól a félsziget déli csücskéig Aurangzeb uralma alatt áll. A nagymogul valláspolitikája, melynek célja az iszlám vallás erőszakos terjesztése, véres összetűzésekhez vezet a szikh lakossággal. Az alávetett rádzsputok és maráthák felkelései kimerítik az államkasszát, így Aurangzeb halála után a Mogul Birodalom széthullik.

[3]

1849. július 31.

Lezajlik a segesvári csata

Nyoma vész Petőfi Sándornak - valószínűleg elesett a harcokban.

Erdélyben tudni vélik, hol nyugszik Petofi

[4]

1886. július 31.

Meghal Liszt Ferenc, az ünnepelt zongoravirtuóz

74 éves korában meghal Liszt Ferenc magyar zongoraművész és zeneszerző, akit egész Európa virtuóz zongoraművészként ünnepelt. Már fiatal éveiben csodagyerekként dicsőítették. Előadóművészete, játéktechnikája messze felülmúlta kortársaiét. Liszt Weimarban a herceg udvari karmestereként támogatta a kortárs zeneszerzőket: Richard Wagner, Hector Berliozt és Robert Schumannt. Weimart a zenei avantgardizmus központjává tette. Szerzeményei között sok a programzenei alkotás. Liszt Ferenc úgy értelmezte a zenét, mint egy költői gondolat átültetését, mint egy hangokban megjelenő költeményt.
A világirodalom műveire írt szimfóniái ("Faust, és "Dante-szimfónia" 1857, 1856) a világirodalmi témákról önálló zenei gondolatokat fejeznek ki. Egyházi vonatkozású műveiben (Krisztus oratórium, 1867; Missa Choralis, 1865) Liszt összekötötte a szigorú Palestrina-stílust a modern zenei kifejezőeszközökkel. "Magyar rapszódiá"-jában (1847) a magyar nemzeti érzést juttatta kifejezésre. Liszt több évet élt együtt Marie d Agoult grófnővel, lányuk, Cosima 1870-ben Richard Wagnerhez ment feleségül. Római tartózkodása alatt, 1867-ben Lisztet abbévá szentelték.

[5]

1914. július 31.

Jean Jaurès

Jean Jaurès-t, a francia szocialisták vezetőjét július 31-én, Párizsban jobboldali radikálisok megölték, mert a háború ellen fordult és Oroszországot mérsékletre intette.

[6]

1919. július 31.

A forradalomtól a polgári köztársaságig

A `weimari koalíció` pártjai: a Német Szociáldemokrata Párt, a Német Demokrata Párt és a Centrum 265 szavazatával a Weimarban ülésező nemzetgyűlés elfogadja az alkotmányt. A 75 nem szavazat a konzervatív felfogású Német Nemzeti Néppárttól, a Német Néppárttól, valamint a baloldali Független Szociáldemokrata Párttól származik. Az augusztus 11-én hatályba lépő alkotmány Németországot köztársaságként határozza meg, s a nemzeti színeknek a feketét-vöröst-aranyt tekinti. A weimari köztársaság politikai mechanizmusa a végrehajtó - (kormány, köztársasági elnök), törvényhozó - (képviselőház tartománytanács) és bírói hatalom (független bíróságok) megoszlásán alapul. A nép által hét évre közvetlenül választott köztársasági elnök széles körű jogokkal bír, szükség esetén kiiktathatja a parlamentet. Az első köztársasági elnök a szociáldemokrata Friedrich Ebert lesz, akit a nemzetgyűlés február 11-én 365-ből 277 szavazattal választott meg. A "weimari koalíció" mérsékelt erői megalkotják az alkotmányt és elérik a versailles-i békeszerződés elfogadását.

[7]

1926. július 31.

Meghal Hauszmann Alajos építész

Budán született 1847. június 9-én. Tanulmányait Pesten és Berlinben végezte, majd Itáliában az olasz reneszánsz emlékeit tanulmányozta. Később Budapesten jól működő építészeti irodája volt, s műegyetemi tanári tevékenysége révén nagy hatást gyakorolt a századforduló magyar építészetére. Korai művein az olasz reneszánsz formáit alkalmazta, első épülete a Teréz körút 13. alatti ház, a firenzei Strozzi-palota mása. Ilyen az Alkotmány utcai Bírósági épület, a József körúti Technológia épülete, a Markó utcai gimnázium is, melyeken kihasználta a nyerstégla-homlokzatok művészeti lehetőségeit. Később a barokk stílus elemei jelennek meg épületein, az Igazságügyi Palotán (ma Néprajzi Múzeum), a már némileg szecessziós New York-palotán, és legnagyobb munkáján, az Ybl Miklós halála után átvett és 1896-1903 között épült királyi palotán. Ezeknél a kőarchitektúra dominál, a vár épületrészeinek csoportosításával a városképbe harmonikusan illeszkedő építészeti együttest teremtett, meghosszabbítva a szárnyakat és kupolát emelve a tengelyben. Ő alakította ki a dunai homlokzatot is, továbbá ő tervezte a Tüköry-palotát, a Szent István kórházat, az Erzsébet-kórházat. Utolsó nagy műve a Műegyetem főépülete (1903-09), amelyen a hangsúlyt a főbejáratra, az aulára és a lépcsőházakra helyezte. Munkáiról maga írt részletes ismertetéseket, s értékes szakirodalmi munkássága is. Tanítványai közé tartozott Alpár Ignác, Hültl Dezső, Korb Flóris Nándor, Nagy Virgil, Petz Samu, Tőry Emil, ők alakították ki a főváros eklektikus arculatát. 1924-ben az MTA tiszteleti tagjává választották. Velencében érte a halál.

[8]

1943. július 31.

A Független Kisgazdapárt vezetői memorandumot nyújtanak át a miniszterelnöknek, melyben mielőbbi különbéke megkötését sürgetik.

[9]

1971. július 31.

Amerikai űrhajósok a Holdon autóznak

A július 26-án felbocsátott amerikai Apolló-15 utasai 31-én szálltak le a Holdra, s David R. Scott és James B. Irwin összesen 27,9 km-t autózott a `Lunar Rover`-rel. A négykerekű jármű egy karosszéria nélküli földi gépkocsihoz hasonlított. A komputerirányítású rendszer rögzítette az autó minden mozdulatát, aminek segítségével a haladás irányából és az autó sebességéből mindenkor meg tudták határozni az autónak a holdkomphoz viszonyított helyzetét. A kerekek abroncsai titán fémspirálból előállított tömlőből készültek és maximális sebessége 14 kilométer volt óránként. A két telep által működtetett villanymotor 60 kilométeres hatótávolságot biztosított a 38 millió dolláros költséggel kifejlesztett holdautónak. Ez volt minden idők egyik legdrágább autója. Segítségével az asztronauták különböző geológiai felszínekről gyűjtöttek kőzetmintákat. Az expedíció összesen majdnem 67 órát (66,55) töltött a Holdon, majd augusztus 7-én tért vissza a Földre. Az Apolló-15 után a sorozat két utolsó űrhajójának személyzete is autóval járta az égitestet. Az Apolló-17 amerikai űrhajósai utánfutón szerszámokat is vittek magukkal holdbéli kirándulásukra.

[10]

1971. július 31.

Meghal Devecseri Gábor költő, műfordító

Budapesten született 1917. február 27-én. Tizenöt éves korában Somlyó Zoltán előszavával jelent meg első, Karinthy Gáborral közös kötete. 1934-ben érettségizett Budapesten. Egy évig magántisztviselőként dolgozott, majd beiratkozott az egyetem görög-latin szakára. A Stemma-kör tagja és a Sziget munkatársa volt, a Nyugat is közölte verseit. 1939-ben szerzett diplomát, 1941-ben doktori címet; disszertációját Kallimakhoszról írta. 1938-ban adták ki Catullus összes költeményét az ő fordításában, s ezzel egyszerre műfordítóink élvonalába emelkedett. Ezután sorra jelentek meg Plautus, Platón, Hérodotosz, Aiszkhülosz, Szophoklész, Euripidész és Arisztophanész fordításai. 1946-tól a budapesti egyetem görög tanszékén tanársegéd volt, 1945-47-ben művészettörténetet tanított a Színművészeti Akadémián. 1948-54-ben a katonai akadémián őrnagyi rangban irodalmat oktatott. 1949-51 között a Magyar Írók Szövetségének főtitkára volt. Költeményeit erős intellektualizmus, humánus érzelmi világ, tudatos és igényes formaművészet jellemezte. A magyar irodalom egyik legkiválóbb műfordítójaként főként az antik szövegek átültetésében szinte új műfordítói iskolát teremtett. 89 író közel ezer versét, drámáját, regényét ültette át magyarra. A klasszikus műfordítói hagyományt sikeresen ötvözte egybe a modern életérzéseket kifejező magyar költői nyelvvel. Legjelentősebb alkotásai Homérosz Odüsszeiájának (1947) és Iliászának (1952) magyarra költése, valamint az Anakreón versei. Anakreóni dalok, a Királyok könyve és Ovidius: Átváltozások című művének átültetése. Két görögországi utazása, amelyet útinaplóban is megörökített, tovább mélyítette antik vonzalmait. Költői fő műve a Bikasirató. A József Attila-díjjal 1950-ben és 1952-ben, Kossuth-díjjal 1953-ban tüntették ki.

[11]

1991. július 31.

Aláírják a START szerződést

A `kardokból kovácsolt ekevas` bibliai példázatát követve a Kreml egyik dísztermében a szovjet és az amerikai elnök olyan golyóstollal írják alá az úgynevezett START-szerződést, amelynek anyaga legfenyegetőbb és legvitatottabb rakéták, Pershingek és SS 20-asok féme. Már 1982-ben elhangzott, hogy felére kellene csökkenteni a két nagyhatalom - stratégiai - fegyvereinek számát. Ám még az 1991-es megbeszéléseken is nagyjából egyharmados csökkentésről van szó. (A Szovjetuniónak a fegyverzetcsökkentés után is maradt 7000, az Egyesült Államoknak 9000 robbanófeje.) Bonyolult számítások keresik az egyensúlyt: az 5500 kilométernél nagyobb hatótávolságú atomrakéták sajátos, problémát jelentenek; megbeszélés tárgyát képezik az álló és mozgó raktétahordozó rendszerek; az SS-18 jelzésű különleges, csak a Szovjetunió által gyártott rakéták stb. Külön témája a tárgyalásoknak az ellenőrzés, amelyet egy közös bizottság hajtana végre, s amelynek első ülését harminc nappal a szerződés aláírása utánra tűzik ki. Ez az az időszak augusztus vége; közben lezajlik a moszkvai puccs, Gorbacsov hatalma megrendül, a hadsereg feletti parancsnoki pozíciója formálissá válik. Bush viszont úgy véli, a volt Varsói Szerződés nem jelent többé katonai fenyegetést a nyugati világ számára, ezért hajlandó egyoldalúan lemondani további atomfegyverek gyártásáról.

[12]

1995. július 31.

Összeolvad a Walt Disney és az ABC

Bejelentik a Walt Disney és a Capital Cities/ABC Inc. A 19 milliárd dollár értékű fúzióval hatalmas médiabirodalom jön létre az USA-ban, melynek tevékenységi köre a filmgyártástól a tévé- és rádiómusorok szolgáltatásán keresztül a könyv-, újság- és multimédia-kiadásig terjed.

[13]

2001. július 31.

Meghal Vásárhelyi Miklós újságíró

Fiumében született 1917. október 9-én. Családjával onnan települt át Magyarországra 1927-ben . Debrecenben elvégezte a jogi egyetemet. 1938-ban csatlakozott a debreceni Márciusi Fronthoz, majd 1939-ben tagja lett az illegális kommunista pártnak. 1945-49 között a Szabad Nép szerkesztőségében dolgozott. 1953 után, az első Nagy Imre-kormány idején, a Tájékoztatási Hivatal elnökhelyettese lett. 1955-ben Nagy Imrével együtt eltávolították és kizárták a pártból. 1956-ban a Nagy Imre-kormány sajtófőnöke volt. A forradalom leverése után az oroszok - családjával együtt - őt is Romániába deportálták, majd az 1958-as terrorperben, Nagy Imre vádlott-társaként, 5 évi börtönre ítélték. 1960-ban szabadult amnesztiával. Csak 1972-ben térhetett vissza a szellemi életbe, mint az MTA Irodalomtudományi Intézetének tudományos munkatársa. Az 1970-es évek elejétől részt vett a különböző ellenzéki megmozdulásokban. 1988-ban egyik megalapítója volt a Történelmi Igazságtétel Bizottságnak, amelynek 1992-ig az elnöki tisztségét is betöltötte. Egyik alapító tagja volt a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, illetve a Szabad Demokraták Szövetségének. 1990-94-ben az SZDSZ országgyűlési képviselője, haláláig a Soros Alapítvány kuratóriumának, valamint a Közép-Európai Egyetem Alapítvány elnöke volt.

Bezár