Főníciai terrakotta ifjúszobrot vásárolt a Szépművészeti Múzeum
2004. október 13. 11:17
A Szépművészeti Múzeum előcsarnokában 'Az évszak műtárgya' kamarakiállítás-sorozat keretében 2004. november 28-ig kiállított főníciai terrakotta ifjúszobor a múzeum Antik Gyűjteményének legújabb kincse.
A sorozat negyedik kiállítása egy újonnan vásárolt műtárgyat mutat be. A mintegy 70 cm magas férfialakot ábrázoló terrakotta szobor a főníciai művészet körébe tartozik.
A főníciaiak nagyjából a mai Libanonnak megfelelő területen, a keletről a Libanon-hegységtől határolt vékony parti sávon laktak. Ebből adódóan elsősorban kézművességük termékei és tengeri kereskedelmük volt gazdaságuk alapja. Életformájuk különlegesen alkalmassá tette őket arra, hogy a nagy közel-keleti kultúrák (Egyiptom, Mezopotámia) vívmányait megismertessék a Földközi-tenger partvidékein lakó népekkel. Nagy szerepük volt abban, hogy a 8. század vége és a 6. század eleje közt a Mediterráneumban egy egységes, orientalizálónak nevezett kultúra alakult ki. A már Homérosznál hajós-népként említett főníciaiak nevéhez fűződik annak a betűírásnak a feltalálása, amelynek jeleit a görögök közvetítésével máig használjuk. Az üvegművességgel is ők ismertették meg a mediterrán világot.
A görögökkel, akik nem sokkal utánuk kezdték meg a Földközi- és a Fekete-tenger egész partvidékére kiterjedő hajóútjaikat, eleinte békés versengésben voltak. Ez azonban nem jelentett szigorú elkülönülést. Az anyaországban a Kr.e. 5. századtól megerősödött a görög művészet hatása. Az így kialakult graeco-főníciai művészet terrakotta-szobrászatának jelentős képviselője az Antik Gyűjtemény újonnan szerzett darabja. A férfialak hajviselete, a testsúlyt hordó és az ún. pihenő láb megkülönböztetése a görög szobrászat hatását tükrözi. A Kr. e. 5. század harmadik negyede táján készült figura kéztartása viszont a helyi hagyományt őrizte meg az üdvözlésre, könyörgésre vagy áldásra felemelt jobb kéz és a hiányzó, eredetileg előre nyújtott bal kéz gesztusával. Egyaránt lehet isten vagy halandó ábrázolása. A bal füle alatt a nyakára tapadt kagyló arra mutat, hogy tengerből került elő, bár eredetileg nyilván szentélyben felállítandó fogadalmi ajándéknak szánták.
http://www.szepmuveszeti.hu/
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Váratlan füles segítette leleplezni az igazi robbantókat 18:06
- A pápát is fogságba ejtette a vaskezű IV. Fülöp 16:05
- Zajos sikere volt a „csendes Beatle” George Harrisonnak 15:05
- Lumbini buddhista szobrai 14:06
- Zavarba ejtően pajzán rajzok díszítették a középkori kódexeket 09:05
- Minden vendégét egyforma kedvességgel üdvözölte Gundel Károly tegnap
- Rettegett Iván megalázkodva kért békét Báthory Istvántól tegnap
- Tudtán kívül hajtotta végre az első atommaghasadást Enrico Fermi tegnap