A Dózsa-parasztfelkelés elbukik Temesvárnál
2004. július 15. 12:20
A magyar parasztfelkelés sorsa 490 évvel ezelőtt Temesvárnál pecsételődött meg. A parasztokon véres bosszút álltak a nemesi hadak.
Korábban
Kondor Béla: Szárnyasoltár Dózsa emlékére (1972) |
Bár a királyi tanácsban többen is tiltakoztak az ötlet ellen, Bakócz 1514. április 9-én mégis kihirdette a hadjáratra felhívó pápai bullát, a sereg vezetésével pedig a nándorfehérvári várban szolgáló Székely Dózsa György lovastisztet bízta meg.
A keresztes hadak hamarosan gyülekezni kezdtek Pest és a nagyobb városok környékén. A sereg rövid idő alatt akkorára duzzadt, hogy Bakócz jobbnak látta felfüggeszteni a toborzást. Aggodalomra adott okot, hogy a paraszti seregek tagjai megtagadták az adófizetést, és fosztogatni kezdték a nemesi kúriákat. Az uralkodó megparancsolta Bakócznak, hogy oszlassa fel a sereget, s megígérte: a hazatérőket megvédi a földesúri megtorlásoktól.
A sereg azonban komolyan vette küldetését, s dél felé vonulva a török elen indult. A csatlakozó parasztokat több dolog motiválta. Egyrészt a bűnbocsánatot ígérő pápai bulla, másrészt a gyűlölt földesurak tiltása, harmadrészt a gazdasági érdek. Bár durva földesúri elnyomásról a korban nem lehet beszélni, a ferencesek humanista szónoklatai felerősíthették a sérelmeket, és radikalizálhatták a parasztságot.
Dózsa főserege május 10-én már délkeleti irányba indult, hogy csatlakozzon Szapolyai János vajda seregeihez. Bár a sereg előhadait Báthory István temesi ispán és Csáky Miklós csanádi püspök Apátfalvánál elsöpörték, május 24-én a fősereg felettük aratott győzelmet Nagylakon. Báthory elmenekült, de Csákyt másokkal együtt karóba húzták.
A nagyobb seregek ekkor Nagyváradnál, Pestnél, illetve a Szerémségben és az északi szőlővidékeken állomásoztak, és próbáltak kitartani a fokozódó katonai nyomás ellenében. A váradi sereg vezetője a csapatait Erdélybe vezette, ahol a parasztok nagy pusztítást végeztek. A helybeli nemesek néha nem álltak ellen, hanem csatlakoztak a sereghez (pl. Szakolyi János, Becse várura).
A legfőbb ellenállást a korábban elmenekült Báthory István temesi ispán fejtette ki, aki déli végvárvonal egyik fő vezetőjeként komoly katonai erők felett rendelkezett. Dózsa ezért a parasztsereg főhadával Temesvár, az ispán székhelye ellen indult. A kezdeti sikerek akkor értek véget, amikor a török területekről visszatért Szapolyai, és seregével Temesvár alá vonult. Így végül 1514. július 15-én közel egy hónapos sikertelen ostrom után Székely Dózsa György 40 000 fős serege Temesvárnál két tűz közé került, és - a bántatlanság igéretének birtokában - lette a fegyvert Szapolyai János erdélyi vajda nemesi hadai előtt. Ezzel egyidőben Szapolyai erdélyi seregei Kolozsvár környékén végeztek Lőrinc pap csapataival.
A keresztesek ellen egyéni és kollektív büntetéseket szabtak ki. A véres bosszúállás mellett jobbágyellenes törvényeket hoztak, és hamarosan megszületett a szokásjogot írásban rögzítő törvénykönyv, a Tripartitum.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Csaknem négyszáz állatfajt fedezett fel Scott kapitány végzetes expedíciója 12:20
- Katonai karrierjét koronázta meg azzal, hogy császár lett Jüan Si-kaj 10:34
- Folyószabályozást is irányított a múzeumalapító Széchényi Ferenc tegnap
- A barna kutya szenvedései alapozták meg az állavádelem ügyét tegnap
- Szent Lúcia inkább mártír lett, mint pogány férfi felesége tegnap
- Lezárták az országot és a telefonvonalakat is elvágták a lengyel szükségállapot alatt tegnap
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann tegnap
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József 2024.12.12.