2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Feltárták "Britannia Pompejijét"

2014. július 23. 15:09

Az angliai Durham megyében, a binchesteri római erődnél számos ókori leletet tártak fel brit régészek, köztük egy ezüstgyűrűt és egy római fürdő kiváló állapotban megőrződött maradványait.

A Fortunának állított oltár

Bishop Auckland mellett, a binchesteri római erődnél brit archeológusok 1800 éves, kiváló állapotban fennmaradt leletekre bukkantak. Köztük arra a 3. századi ezüstgyűrűre, amely a régészek feltételezése szerint a szigetország legkorábbi keresztény emléke lehet. Továbbá feltártak egy fürdőt, amelynek falai valaha 3 méter magasak lehettek, azonosították eredeti padlóját, az ajtókat és az ablaknyílásokat is. A Wear folyó partja mellett elterülő, alig néhány száz lelkes Binchester a római korban Vinovia (Vinovium) néven volt ismert. Híres volt masszív erődjéről, amelyet azért építettek, hogy védje a York városa és Hadrianus fala között futó utat.

Az ezüstgyűrű, benne egy homorúan vésett ékkő (gemma), azaz intaglio. A horgonyra akadt két hal a keresztény egyház szimbóluma. Régészek szerint a gyűrű az i.sz. 3. századból való - ha feltételezésük helytálló, akkor ez lehet Nagy-Britannia legkorábbi keresztény emléke

Az ókori lelőhelyen előkerült egy oltár is, amelyet Fortunának, a szerencse római istennőjének állított a felirat tanúsága szerint egy magát "architectus"-nak nevező nyugalmazott katona. "Nagyon fontos felfedezés, mivel a leletek szinte teljesen épek és remek pillanatképet adnak a római kori hétköznapokról" - nyilatkozta David Mason, Durham Városi Tanács főrégésze, aki az anyag állapotát látva Észak Pompejijének keresztelte el a lelőhelyet. 

Az önkormányzat, a Durham Egyetem, a helyi önkéntesek és amerikai diákok által közösen végzett ásatások immáron hat éve zajlanak. Az egyik hertfordshire-i diák tavaly például egy faragott homokkő szoborra bukkant, amely minden bizonnyal egy, a helyiek által tisztelt római istenséget ábrázol. David Petts ásatásvezető, a Durham Egyetem régésze nem győzte hangsúlyozni a lelőhely fontosságát. "Munkánk során a római kori Britannia legjobb állapotban megmaradt épületeit fedeztük fel. Maga a fürdő és a Binchesterben talált leletegyüttes remek alkalmat nyújt arra, hogy bepillantsunk az északi határvidék mindennapjaiba" - közölte.

"Például az oltár arra hívja fel a figyelmet, hogy a római fürdő nem csupán a tisztálkodást és a testedzést szolgálta, hanem hogy a társadalmi élet központja volt - ahogy ma részben a szabadidőközpontok. Az épületek legfontosabb jellemzői állapotuk - ma is úgy tudunk végigsétálni a helyiségeken, hogy a falak szemmagasság fölött húzódnak. Ez rendkívül ritka a római kori Britanniában" - fogalmazott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár